DIGITALT.

Såg kan övervaka sig själv

9 april 2019 Stihl har utvecklat en ny digital tjänst som ger användarna bättre möjligheter att hålla koll på service och underhåll av motorsågar och andra maskiner. 

Såg kan övervaka sig själv

Låst artikel för våra medlemmar

Du är inloggad på Skogen, men du saknar behörighet till detta material.

Vänligen besök din profilsida för att se vilka av våra produkter som du har tillgång till samt mer information.

Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår support.

Var vänlig ladda om sidan

Vi kunde inte säkerställa om du är inloggad eller inte. Var vänlig ladda om denna sida.

Vill du läsa låsta medlemsartiklar?

Tidnignen Skogen

Då behöver du bli medlem i Föreningen Skogen. Med ett medlemskap förkovrar du dig genom exkursioner och seminarier. Du blir en del av vår gemenskap och får dessutom ta del av dina unika medlemsrabatter och förmåner.

  • Medlemskap i Föreningen Skogen (12 månader)
  • Tillgång till medlemsartiklar på skogen.se
  • Tillgång till Tips & Råd på skogen.se
  • Digitala skogsfrukostar och seminarier
  • Exkursioner runt om i landet
  • Unika förmåner och rabatter
Se medlemserbjudanden här Köp medlemskap här

Redan medlem?

Är du redan medlem i Föreningen Skogen? Då loggar du in på ditt konto här:

Så här funkar det: Sensorn som kallas Stihl Smart Connector fästs på motorsågens kåpa. Därefter laddar användaren ned mjukvaran Connected till sin smarta telefon eller surfplatta och ansluter den sensorutrustade motorsågen. 
När motorn startas överför ­sensorn uppgifter och data via bluetooth till telefonen eller ­plattan så att användaren kan följa motor­sågen i realtid. 

Stihl ConnectedSensorn placeras på kåpan och låter sågen själv tala om när det är dags för service. Dess status visas i en mobilapp. Det finns även en webbportal där man kan överblicka flera maskiner.Sensorn placeras på kåpan och låter sågen själv tala om när det är dags för service. Dess status visas i en mobilapp. Det finns även en webbportal där man kan överblicka flera maskiner.När en viss drifttid har uppnåtts påminner appen om service och talar om vilken underhållsåtgärd som är lämplig. Avståndet till mobiltelefonen får dock inte överstiga tio meter, men datainsamling som sker på längre avstånd lagras och uppdateras vid nästa anslutning till smarttelefonen.
Professionella användare med fler maskiner kan ansluta till webbportalen Stihl Connect Pro Portal. Där samlas mer utförlig statistik i en servicelogg som överblickar hela maskinparken. Där kan samtliga maskiners nuvarande eller senaste positioner visas på en karta. 

Det går också att lägga upp ett konto för en återförsäljare. Om man gör ett aktivt val kan åter­för­säl­ja­ren i sin tur ges möjlighet att följa maskinen och skicka meddelande när det blir dags för service.
– Det gör det enklare för en användare med många maskiner som man kanske inte alltid har full koll på att undvika onödiga drift­stopp, säger Niclas Zetterberg som är produktchef på Andreas Stihl Norden.

Under 2019 kommer Smart ­Connector att levereras med alla varianter av motorsågen MS 261 och röjsågen FS 460. Den kan ­också köpas separat och monteras på andra modeller. Då kostar den 300 kronor med moms.

SKOGEN 2/2019

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Utmärkelse: Simons forskning belönas
SkogsJobb