Laga punka på några minuter

21 januari 2016 Brist på naturgrus gör att grusvägar beläggs med vass, krossad sten som lätt fastnar i däck. För varje stöt – och det kan bli många per kilometer skogsväg – pressas stenen in ytterligare en bit. Plötsligt är däcket tomt.

Låst artikel för våra medlemmar

Du är inloggad på Skogen, men du saknar behörighet till detta material.

Vänligen besök din profilsida för att se vilka av våra produkter som du har tillgång till samt mer information.

Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår support.

Var vänlig ladda om sidan

Vi kunde inte säkerställa om du är inloggad eller inte. Var vänlig ladda om denna sida.

Vill du läsa låsta medlemsartiklar?

Tidnignen Skogen

Då behöver du bli medlem i Föreningen Skogen. Med ett medlemskap förkovrar du dig genom exkursioner och seminarier. Du blir en del av vår gemenskap och får dessutom ta del av dina unika medlemsrabatter och förmåner.

  • Medlemskap i Föreningen Skogen (12 månader)
  • Tillgång till medlemsartiklar på skogen.se
  • Tillgång till Tips & Råd på skogen.se
  • Digitala skogsfrukostar och seminarier
  • Exkursioner runt om i landet
  • Unika förmåner och rabatter
Se medlemserbjudanden här Köp medlemskap här

Redan medlem?

Är du redan medlem i Föreningen Skogen? Då loggar du in på ditt konto här:

För den som upptäcker pys­punkan i tid finns det dock hjälp. Ett reparationskit för runt 150 kronor som säljs på bland annat Biltema och Jula har snabbt  blivit en storsäljare.
Metoden bygger på att en ­gummisnodd trycks in i däcket och härdar närmast direkt. ­Repara­­tionen går mycket snabbt och kostnaden för kitet är insparad efter första lagningen.

SKOGEN 12/2015

Rensa hålet1. Rensa hålet med den runda raspen.

Gummiremsa2. Aptera gummiremsan nedanför stopphylsan.

Tryck in verktyget3. Tryck in verktyget med gummiremsan i hålet och vrid handtaget ungefär ett halvt varv. Tryck ned stopphylsan som löper på verktyget hårt mot däcket, så att remsan inte dras med när verktyget dras upp. 

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Axel och Anders börjar på Forum Fastighetsekonomi
SkogsJobb