Var vänlig ladda om sidan
Vill du läsa låsta medlemsartiklar?

Då behöver du bli medlem i Föreningen Skogen. Med ett medlemskap förkovrar du dig genom exkursioner och seminarier. Du blir en del av vår gemenskap och får dessutom ta del av dina unika medlemsrabatter och förmåner.
- Medlemskap i Föreningen Skogen (12 månader)
- Tillgång till medlemsartiklar på skogen.se
- Tillgång till Tips & Råd på skogen.se
- Digitala skogsfrukostar och seminarier
- Exkursioner runt om i landet
- Unika förmåner och rabatter
Redan medlem?
HOPPA ÖVER VEDTRAVNINGEN
När veden klyvs lastar jag den i en hemmasvetsad vedvagn.
Vagnen håller ihop veden med ståltrådsnät. Jag har fem eller sex stycken som står på gården med en presenning över eller i något skjul tills jag behöver veden.
Då kör jag fram vagnen så nära pannan det går och där får vagnen stå. Så slipper jag att trava ved, lasta av och så vidare. Det fungerar jättesmidigt.
– Göran Klevenhed, Lekeryd
Ur SKOGEN 10/03
RÄDDA ROTSTOCKEN!
Ofta är det ju svårt att veta hur högt röta och andra defekter når inuti en trädstam. Om man ser en skada i rotänden kan man naturligtvis kapa rotstocken till tre meters massaved direkt.
Men det gör ju att ganska mycket timmer — kanske onödigt mycket — hamnar i ett sämre betalt sortiment. Dessutom kanske nästa bit inte håller dimensionen för timmer.
Själv brukar jag därför kapa vedklabbar i skogen tills stammen blir fri från skador. Om jag redan från början ser att rötan går minst tre meter börjar jag med att kapa en massabit och fortsätter sedan att kapa vedklabbar.
Hanteringen tar förstås lite tid och manuell hantering, men man kan minska timmerbortfallet ganska mycket.
– Tomas Gullberg, Hedemora
Ur SKOGEN 9/03
SLÄPP IN VEDHUGGARE
Visa inte det här tipset för skattmasen, skriver en munter SKOGEN-läsare. Så alla skattmasar: läs inte vidare!
Jag ger bort sena röjningar och tidiga gallringar till hugade vedhuggare. Så gör jag skotningen åt dom mot rimlig ersättning. Då kan jag övervaka arbetet och får samtidigt en arbetsinkomst från beståndet.
(Det kanske lönar sig även om man skattar, reds anm.)
– Ur SKOGEN 10/03