Vilken skördare klarar den här skogen?

24 september 2015 Hyggesfritt kommer att öka, oavsett vad man tycker. SKOGEN har frågat de största maskintillverkarna hur de ska möta framtiden och hur de bedömer efterfrågan.

Vilken skördare klarar den här skogen?

Maskiner som kan plocka ut enskilda träd i ett bestånd kommer att efterfrågas, framför allt där bevarande av naturvärden ska ­kombineras med skogsbruk.

Men finns det lämpliga maskiner för detta? Den optimala ”plockhuggnings­skördaren” ska ha kraft som en slutavverkningsskördare för att orka hantera de största träden. Samtidigt ska den ha gallringsmaskinens smidighet och sikt. Den ska kunna smyga fram i beståndet utan att ge skador. En svår ekvation. SKOGEN har därför ställt tre frågor till maskintillverkarna:
1. Behövs det särskilda skördare för ­plockhuggning?
2. Har ni märkt av efterfrågan?
3. Har ni någon passande skördare i dag?

Samtliga svarade att det inte är aktuellt att ta fram en särskild maskin för hyggesfritt. Tongångarna var mycket likartade.
– Orsaken är kostnaden. Dessutom är det inte heller nödvändigt, det finns redan maskiner som passar för detta, säger en tillverkare.
En annan säger att efterfrågan är näst intill obefintlig, eftersom företagets kunder sällan utför plockhuggning.

Ponsse Ergo”Liten efterfrågan”
Ponsse Eero Lukkarinen, vd på Ponsse, ­märker inte av någon efterfrågan men vet
att några entreprenörer som kör stadsnära skogar eller utför naturvårdande ­skötsel (NS) använder företagets maskiner.
– De här entreprenörerna har särskilda krav på sina skördare. Maskinen ska vara smidig samtidigt som den har en stabil bas och en stark kran då det handlar om att fällrikta de största slutavverkningsträden. Och det kan man tryggt och säkert göra med till exempel Ponsse Ergo och Scorpion King, säger Eero Lukkarinen.

Rottne H11C”Bra alternativ finns”
Rottne Roland Axelsson, försäljningschef för export på Rottne, tycker också att före­taget redan har bra alternativ i sortimentet.
– Om det blir aktuellt med någon kundförfrågan som rör plockhuggning så tycker jag att H11C med kranutrustningen SP561 bör vara idealisk. Den kan utrustas med åtta hjul och har midjeleden på mitten för bra spårning. Med boggilyft på båda boggierna får maskinen liten vändradie och blir då mycket smidig.

Komatsu 931”Går att fabriksanpassa”
Komatsu Tobias Ettemo, produktchef på Komatsu Forest, säger att de har maskiner som är möjliga att fabriksanpassa för den här typen av avverkning.
– Till exempel kan jag nämna Komatsu 931 utrustad med aggregatet C144. Det är
en smidig men ändå stark maskin.

John Deere 1270E”Funkar med lång kran”
John Deere Dieter Reinisch, presschef på John Deere Forestry, konstaterar att maskinvalet i första hand beror på hur grova träden är och hur tätt beståndet är.
– I vissa fall kan vår minsta skördare 1070E klara jobbet, men i de flesta fall skulle jag rekommendera 1170E eller 1270E, båda med lång kran. 

SKOGEN 8/2015

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Mikael blir vd på Rottne
SkogsJobb