— Vi ställer Log Max 4000, Naarva gripen och Bracke C16 mot varandra i ett och samma klena bestånd. Sen vet vi vilket system som klarar denna beståndstyp bäst, säger Maria Iwarsson Wide, Skogforsk.
I dag finns cirka en miljon hektar skog som är i mer eller mindre akut behov av röjning. Nästan hälften av denna areal är lämplig för bränsleuttag.
— Att bara röja de här skogarna som vanligt blir väldigt dyrt. Som regel kostar det mellan 6000 och 8000 kronor per hektar. Men genom att ta ut bioenergi i samband med utglesningen kan man få viss täckning för kostnaderna, säger Maria Iwarsson Wide.
Uttaget av biobränsle i dessa så kallade konfliktbestånd kostar idag allt från 3000 kronor per hektar till att precis gå jämnt upp för skogsägaren.
Studien äger rum i Hälsinge-skogarna utanför Färila med Mellanskog som markvärd.
Text: Lars Davner lars@skogen.se