Avverkningen i Norge under 2021 uppgick till 11,6 miljoner kubikmeter, varav 6,8 miljoner kubikmeter timmer och 4,8 miljoner kubikmeter massaved. Nio procent av volymen exporterades till Tyskland genom exportföretaget Viken AT Market som ägs gemensamt av skogsägarföreningarna Viken Skog och AT Skog.
Cirka en miljon kubikmeter rundvirke – mestadels timmer – skickades först med båt och sedan vidare med lastbil till tyska sågverk.
– Egentligen ska det inte gå att exportera så långt, men de högre priserna i Tyskland gör det lönsamt, säger Tor Henrik Kristiansen som är vd för Viken Skog.
De senaste åren har granbarkborrar angripit mycket skog på kontinenten. Sågverken har fått lära sig ta hand om skadat virke, men de har också behov av färskt timmer. I Tyskland har begränsningar införts för avverkningar i oskadad skog, vilket ökar efterfrågan på timmer från exempelvis Norge.
– Viken Skog fortsätter exportera i år. Det finns inte tillräckligt mycket förädlingsindustri i Norge när norsk avverkning ökar, säger Tor Henrik Kristiansen.
De två föreningarna Viken Skog och AT Skog står för cirka 40 procent av avverkningsvolymen i Norge.
UR SKOGEN 5/2022