Talldieselfabrik fick tillväxtpris

10 november 2015 Sunpine, som tillverkar talldiesel, har utsetts till Årets tillväxtföretag i Piteå 2015. Bolaget har sedan starten 2010 blivit ett av Piteås omsättningsmässigt största.

Talldieselfabrik fick tillväxtpris

”Omsättningsökningen gick från 0 till 1,1 miljarder kronor, vilket är mycket imponerande, särskilt med tanke på att bolaget verkar i en teknisk komplex bransch med världsunika processer. Företaget visar positivt resultat sedan 2013 och har idag drygt 40 anställda och sysselsätter minst lika många från andra företag”, skriver juryn i sin motivering.

Juryn bestod av kontorschefer vid Handelsbanken, Nordea och Sparbanken Nord.

Sunpine tillverkar 2 procent av den diesel som konsumeras i Sverige. Det innebär 100 000 kubikmeter, eller 100 miljoner liter, talldiesel, varje år.  Att dieseln görs på råvara från svenska skogar bidrar till att minska utsläppen i Sverige av koldioxid med ca 250 000 ton per år

Råvaran är tallolja, en biprodukt från pappers- och massatillverkning. Sunpine ägs av Kiram, Preem, Sveaskog, Lawter och Södra.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Lars återvänder till Naturskog
SkogsJobb