Storsatsning på kraftverk i skogen

26 september 2007 Tidigare i veckan tillkännagav SCA att man storsatsar på vindkraft i samarbete med ett norskt kraftbolag. Men SCA är inte ensamma om att satsa på vindkraft. På statliga Sveaskogs marker finns redan 15 vindkraftverk, och fler är planerade.

Storsatsning på kraftverk i skogen

Sveaskog har skrivit nyttjanderättsavtal med ett 20-tal företag om projektering och tillståndsansökan för vindkraftsutbyggnad på 33 platser. Företagen planerar för fler än 500 vindkraftverk om drygt 1 200 megawatt. Sveaskog räknar med att det finns ungefär 2 000 lämpliga vindkraftslägen på företagets marker.

Bland projektörerna finns Vindkompaniet i Mörbylånga, E.ON Vind Sverige, Skellefteå Kraft, Stena Renewable Energy, RES Skandinavien, Eolus vind samt Svevind.

– Vi arbetar nu med ett 100-tal nya förfrågningar om nyttjanderättsavtal och fler kommer in hela tiden, konstaterar vd Gunnar Olofsson.

Sedan tidigare finns 15 vindkraftverk på Sveaskogs marker i Övertorneå, Kalix, Malå och Ludvika.

Text: Erik Viklund erik@skogen.se

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Sofia är ny marknadschef på Naturskyddsföreningen
SkogsJobb