Samtidigt fortsätter Södra sitt investeringsprogram och satsar ytterligare 1 miljard kronor på massabruket i Mörrum.
– Även 2015 blev ett bra år för Södra och det är glädjande att kunna visa ett historiskt starkt resultat på 2 162 miljoner kronor(1 516) och att styrelsen därför kan föreslå en så kraftig utdelning. Skogskonjunkturen har varit god, vi har haft hög produktion, en gynnsam valutautveckling och gjort effektiviseringar i verksamheten. 2016 blir dock ett utmanande år med uppstart av i princip ett nytt massabruk, fortsatt förändringsarbete för sågade och hyvlade trävaror samt en skör global marknad, säger Lars Idermark, vd och koncernchef, i ett pressmeddelande.
Nettoomsättningen för 2015 ökade till 18,3 miljarder (17,3) varav 6,1 miljarder (5,9) i det tredje tertialet. Rörelseresultatet det tredje tertialet uppgick till 502 miljoner kronor (504).
Mot bakgrund av det goda resultatet föreslår styrelsen en vinstdelning till medlemmarna på 1 002 miljoner kronor (553), vilket motsvarar 48 procent av resultatet före skatt.
Södra har sedan tidigare ett pågående investeringsprogram om cirka 5 miljarder kronor där merparten avser expansion av massabruket i Värö. Styrelsen i Södra har nu beslutat om att investera ytterligare 1 miljard vid bruket i Mörrum. Investeringen gäller en ny indunstning och en modernisering av brunmassatvätten på dissolvinglinjen där massa för textila ändamål tillverkas. En ny indunstning ger förutsättningar för att öka produktionen och möjliggör ökade energileveranser av såväl el och fjärrvärme som biobränslen.
Produktionskapaciteten kommer att öka med 45 000 ton och den totala kapaciteten av pappers- och dissolvingmassa kommer då att uppgå till 470 000 ton vid Mörrums bruk.
Värö bruk kommer efter expansionen att ha en kapacitet om 700 000 ton.
I Mönsterås är kapaciteten 750 000 ton.