Lars-Olov och Daniel Lundgren driver Stall Lillberget från Piteåbyn Flurkmark. Mest jobbar de på entreprenad åt BillerudKorsnäs Skog AB.
För att få minimalt med stickvägar använder man en smal maskin, en cirka två meter bred beståndsgående Hedeskördare med lång kran som kan slingra sig fram i beståndet.
SKOGEN besöker Stall Lillberget när de håller på att gallra och röja ett område utanför Älvsbyn. Det handlar om sammanlagt 90 hektar. Lars-Olov Lundgren berättar att hans och sonen Daniels specialitet är förstagallringar på mindre arealer än så här. Sedan kommer han in på varför verksamheten går så bra som den gör.
–Först och främst därför att vi strävar att arbeta efter vårt måtto ”Bruka – inte förbruka”. Det innebär att skogen ska likna en skog även efter gallringen, konstaterar Lars-Olov.
–Det är mycket svårt att på sommaren efter avverkningen se spår efter skotningen, inflikar Daniel.
–En nackdel är att det tar längre tid att skota virket med hästar eftersom de inte är konstruerade för skiftgång. Den delen är onekligen dyrare. Förstagallringen brukar inte ge något netto. Men det vägs upp av att det finns fler stammar och inga breda stickvägar där vi avverkat jämfört med hur det ser ut i traditionellt gallrade skogar. Andragallringen, där nettot finns, brukar därför bli en riktigt bra affär för mark-ägaren.
Företaget använder sig av sex nordsvenska hästar som används växelvis för skotningen av virket. Hästarna fraktas med buss och har låga stilleståndskostnader de dagar när Daniel och Lars-Olov röjer.
–Driftskostnaderna är klart hanterbara jämfört med en skotare. Och risken att hästarna ska skada sig är faktiskt större när de rör sig fritt i hagen än vid skogsarbete, konstaterar Lars-Olov.

Lars-Olov och Daniel Lundgren har visat att det finns alternativ till tradtionell förstagallring.
Jörgen Lindqvist har varit med om att utveckla gallringsfritt skogsbruk. Tidigare var han virkesköpare på BillerudKorsnäs, nu driver han eget företag inom mervärdesgallring (se SKOGEN 10-13). Jörgen berättar att Daniel och Lars-Olov Lundgrens nisch är att utföra en noggrann gallring där mervärdet ligger i att man gör ett selektivt uttag som lämnar fler och mer värdefulla träd över hela ytan. Det handlar om 200 till 300 fler stammar per hektar.
–Vi märker att detta uppskattas av kunniga privata skogsägare som inte haft tillgång till detta alternativ tidigare, säger Jörgen och tillägger att det som händer idag i Norrbottens kustland kan vara början till ett trendbrott vid förstagallringar.
Han påpekar att det varken finns markskador, skador på rötter eller packade jordar där Stall Lillberget avverkat och skotat ut virket. Sånt gillas av skogsägarna.
–Dessutom står sig gallringen riktigt bra i stormbyarna eftersom det inte finns några stickvägar som hjälper vinden att ta tag i skogen.
Jörgen att det går att uppnå samma resultat med de små maskiner som nu fått fäste på marknaden, till exempel Vimek och Malwa
–Det är bra för oss att kunna erbjuda den här tjänsten i vår produktportfölj, säger Simon Nilsson, regionchef på BillerudKorsnäs. Vi är stora användare av massaved men äger inte egna skogar. Då är ett sådant komplement värdefullt.
Simon säger att man nu går vidare och har knutit till sig ytterligare ett hästteam. Den här gången i Haparanda.
SKOGEN 3/2014

