– Vi införde ett tillfälligt nyteckningsstopp under några veckor för att skydda befintliga kunder. Vi kontaktade kunderna på väntelistan i efterhand och tecknade försäkring åt de flesta då, säger Tomas Sundström på bolaget.
Tomas SundströmUtöver de nyteckningsvilliga ringde många befintliga kunder för att kolla att deras försäkringar verkligen gällde. Samtalen var mest från norra och mellersta Dalarna, eftersom många i de södra delarna såg över sina försäkringar i samband med Salabranden 2014, berättar Tomas Sundström som tror att ungefär 20 procent av Sveriges 330 000 skogsägare saknar brandförsäkring.
– Många har ärvt sin skog eller fått den som gåva. Farfar försäkrade inte skogen och så fortsätter senare generationer i samma hjulspår.
Det finns även en tro att en skogsförsäkring är väldigt dyr. Låg belåningsgrad bidrar också till att skog är oförsäkrad, tror han.
– Om man lånar med skogen som säkerhet kräver banken att den är försäkrad, säger Tomas Sundström.
Trots dramatiska bränder i Dalarna var det ganska få privata skogsägare som drabbades, säger han.
– Den största branden i Trängslet var ju på militärens område.
Läs mer om försäkringar i SKOGEN 10/2018.
SKOGEN-numret finns att läsa digitalt – som prenumerant eller lösnummer