Nu höjer Södra priserna igen. Listpriset på tall ökar med i snitt 60 kronor per fub och granen med 30. Massaveden höjs med 40 kronor, även björk. Stark efterfrågan på sågade trävaror och en god prisnivå anges som orsak till förändringen. Tack vare den mycket svaga kronan har de som betalar i dollar och euro fått mycket bräder och plank för pengarna hittills i år.
Vidare har nu äntligen alla köpare som verkar i det så kallade prisdiket i Mellansverige höjt sina priser. Holmen, Stora Enso, Billerud och Sveaskog har höjt till 280 kronor per fub för barrmassaved och 295 för granmassaved.
Trots de goda priserna verkar det inte ha lett till ökade avverkningsanmälningar i någon högre grad. Undantaget är norrlänningarna som verkar ha förstått att det går att tjäna pengar på att avverka. Enligt skogsstyrelsens månatliga statistik ökade avverkningsanmälningarna med 20 procent i norra Sverige under första kvartalet jämfört med förra året.
I Svealand och Götaland däremot sjönk de med 18 respektive
7 procent – trots mycket goda priser, långt över listpriserna.
På länsnivå minskade den anmälda avverkningsarealen i 11 av 21 län. Största minskningen noteras i Värmlands och Kalmar län, 47 respektive 44 procent.
Den eviga frågan är dock – vad betalar köparna egentligen? Statistiken finns hos SDC, men ordern från ägarna – det vill säga skogsindustrin – är att priserna inte ska vara offentliga.
I Finland är de däremot det och det är sannolikt orsaken till att priserna på rundtimmer är högre där än här.
Ett försök att skapa en mer verklighetstrogen bild av priserna är Skogsforums nystartade Virkesrapporten (se sidan 32). Tanken är att säljare från olika delar av landet ska rapportera sina virkesaffärer och hur mycket de har fått betalt, vilket så småningom ska ge ett statistiskt underlag.
Andra försök att skapa större transparens på den svenska marknaden är Virkesbörsen (se sidan 11), Rotpostmäklarna, Virkesmäklarna med flera. Tänk om de kunde slå ihop all sin information om marknaden och sitt digitala kunnande … Eller om finska Kuutio som har den största erfarenheten på området kunde samarbeta med någon svensk aktör …
Vi måste få öppna priser för att slippa tjyv- och rackarspelet!
SKOGEN 5/2018