Snåla inte på gruset

19 maj 2011

Grusa vägen efter våren, och inte bara potthål och svaga partier. Se istället vägen som en helhet. Grusa hela sträckan, eller så långt du bedömer att det finns ett behov. En rejält grusad vägbana skapar inte bara bättre förutsättningar för underhåll. En riktigt utförd grusning höjer även vägens bärighet under de flesta förhållanden och bidrar till snabbare upptorkning.

Är vägen i stort behov av uppgrusning, eller består av mycket finkornigt material, kan så grovt grus som 0-40 mm vara lämpligt för att skapa en grund att bygga vidare på. Har vägen redan en acceptabel standard kan en finare fraktion som 0-30 användas för underhåll.

Undvik finare material. Använd inte ”naturgrus” som det kan vara frestande att ta direkt ur gamla grustag. Det kan ofta innehålla höga halter finkornigt material som är mer till skada än nytta för vägen.

Lägg inte på för tunt lager. En tumregel vid förstärkningsgrusning är att man lägger på ett lager vars tjocklek uppgår till minst två gånger kornstorleken på gruset. Den som använder fraktionen 0-30 bör alltså lägga på en tjocklek motsvarande minst sex centimeter på vägbanan.

PE

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Fredrik blir vd efter Magnus
SkogsJobb