Små stormskador borde ge ersättning

31 augusti 2009 Det är förvånande att bestånd som stormskadas fläckvis inte ersätts. Det menar Fredrik Ekman i en rapport som han har skrivit vid Institutionen för skogens produkter, SLU i Uppsala.

Små stormskador borde ge ersättning

Eftersom just de enstaka utspridda träden är dyra att ta hand om borde försäkringen komma in även där. Dessa träd fungerar som smitthärdar för granbarkborre. Ingick de i försäkringen skulle de upparbetas snabbare. Samtidigt måste en sådan försäkring begränsas eftersom de administrativa kostnaderna blir höga i förhållande till volymerna.

I examensarbetet som ligger till grund för rapporten konstaterar Fredrik Ekman att försäkringen inte täcker stormens kostnader. Det beror bland annat på skillnaden mellan normala priser och stormpriser. En annan svaghet är låga nivåer på virkesinnehåll i Länsförsäkringars tabellverk. De tar inte hänsyn till bestånd med högre bonitet än snittet. Ökade krav på dimensioner och uppsagda avtal från virkesköpare omfattas inte heller av försäkringen, skriver Fredrik Ekman i sitt examensarbete.

Text: Bengt Ek bengt@skogen.se

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Axel och Anders börjar på Forum Fastighetsekonomi
SkogsJobb