”Skyddsiver på Gotland”

15 februari 2018 Länsstyrelsen och skogsägarrörelsen har olika uppfattningar om hur mycket skog som är belagd med brukningsstopp på Gotland. Det pågår en skadlig skyddsiver på ön, anser LRF och Mellanskog, enligt helagotland.se

Upp mot 30 procent av skogsarealen är skyddad och får inte brukas, anser LRF och Mellanskog enligt helagotland.se. Organisationerna har då räknat in delar av Natura 2000-områden och nyckelbiotoper.

Men länsstyrelsen anser att siffran är betydligt lägre, kring 20 procent. Myndigheten räknar inte in Natura 2000-områden.

– För att det inte är ett formellt skydd, utan mer av ett utpekat område. Det kan finnas viss restriktivitet, men den är inte reglerad som kring ett naturreservat, förklarar Anna-Lena Fritz på länsstyrelsen för helagotland.se.

LRF och Mellanskog hävdar vidare att det finns ett ”latent skydd” genom att avverkningsansökningar gällande oskyddad skog inte får godkänt.

– Det stämmer inte. Endast en procent av ansökningarna fick begränsningar i vårt distrikt under fjolåret, enligt Anna-Lena Fritz.

LRF och Mellanskog vill få ett stopp på vad de kallar för ”skyddsivern” kring gotländsk skog. För branschens skull – men också för klimatet eftersom det enligt dem är den växande skogen som binder mest koldioxid.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Axel och Anders börjar på Forum Fastighetsekonomi
SkogsJobb