Inge började sin skogliga bana inom dåvarande Uddeholmsbolaget på 60-talet. Han började tidigt inom skogsvårdsområdet och har hela tiden med full kraft förkovrat sig i olika utbildningar, under mottot ”man vill ju inte sluta utvecklas”. Under en period under 80-talet var Inge mycket engagerad i skogsdikning. Från senare delen av 80-talet och framåt har Inge framförallt varit verksam inom skogsvården. Hans kunnande om hur man föryngrar skog är enormt.
– Få människor har gjort så stora och påtagliga avtryck på det framtida skogstillståndet. Tack vare Inge Wästlunds enastående insatser, är en god bit av de värmländska skogarna idag betydligt bättre rustade för framtida generationer. Därför känns det väldigt roligt att Inge nu tilldelas Silverkvisten och uppmärksammas för sitt stora engagemang för skogen, säger Per Fenger-Krog, HR-chef för Stora Enso Skog och tidigare regionchef för Stora Enso Skogs verksamhet i Värmland.
Silverkvisten delades ut i samband med Skogsriket Värmlands konferens på Selma Spa i Sunne, den 5 november. Bengt Danielsson, distriktschef vid Skogsstyrelsen i Värmland, delade ut utmärkelsen, å Föreningen Skogens vägnar.
Fakta om Silverkvisten
Föreningen Skogen har i mer än 130 år verkat för bättre skogar och ett effektivare skogsbruk. Inriktningen är ett aktivt och ansvarsfullt brukande och nyttjande av skogen. Föreningen har 8000 medlemmar, framförallt skogsägare, tjänstemän, maskinförare och företagare. Föreningens styrelse delar ut 5-10 silverkvistar årligen till personer som på ett regionalt eller lokalt plan gjort värdefulla insatser för skog och skogsbruk. Priset består av en nål samt ett diplom.