Förenkla för markägarna
Grundprinciperna i dagens skogspolitik bör ligga fast. Men öka förutsättningarna för att nå skogens kvalitetsmål samtidigt som det behöver bli enklare för markägare att bedriva ett aktivt skogsbruk. Det rekommenderar en av arbetsgrupperna i sitt förslag.
Kontrakt för bioekonomi
Upprätta ett samhällskontrakt för bioekonomi och berätta om konsekvenser för stad och landsbygd, säger en av arbetsgrupperna i ett förslag till nationella skogsprogrammet.
Delad högskola
Skogliga högskoleutbildningar bör ändras till en grundnivå (skoglig kandidat) och en avancerad nivå (skoglig master). Avklarad examen ska ge rätt att titulera sig skogsmästare respektive jägmästare.
Utbildningar bör finnas på minst tre studieorter i Sverige. Allt enligt ett förslag från en av de fyra arbetsgrupperna.
Värdera tjänster
Vad är en ekosystemtjänst? En arbetsgrupp som förbereder förslag till nationella skogsprogrammet vill se åtgärder för att definiera begreppet – och sätta ett värde på tjänsterna.
SKOGEN 10/2016
