Skogsliv ersätts av nya kanaler

21 januari 2015 Sedan septembernumret har vi i tidningen SKOGEN fasta sidor med bevakning av Föreningen Skogens verksamhet. Vi berättar om medlemmar och deras arbete för skogen, om gemensamma aktiviteter, opinionsbildning, medlemsförmåner och lite om föreningens inre arbete.

Därmed minskar behovet av medlemsskriften Skogsliv som föreningens styrelse har beslutat att avveckla. Samtidigt ökar informationen om föreningen även på nätet. Så om du är digital: Följ oss och diskutera med kansli, styrelse och andra medlemmar på hemsidan, facebook, twitter och nyhetsbrevet eSKOGEN!

Om du hellre vill träffa medlemmar på riktigt i skogen så kom på våra medlemsexkursioner. Vill du träffa oss i stan så kom på Skogsnäringsveckan i Stockholm – med höjdpunkt den 14 april då alla medlemmar är välkomna gratis! Vill du dryfta någon skogsfråga på telefon  08-412 15 20 med vår medlemsansvariga Gunilla Lidén så gör det!

 

 

SKOGEN 12/2014

 

 

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Anna blir chef för Mellanskogs rådgivning
SkogsJobb