Skogsentreprenör i Överkalix tog hem företagspris

16 november 2022 Årets unga skogsentreprenör heter Karl-Oskar Isaksson och driver Isakssons Terrängtransport i Överkalix.

Skogsentreprenör i Överkalix tog hem företagspris

Karl-Oskar Isaksson fick motta priset på 50 000 kronor av Gröna arbetsgivare. Priset fick han för företaget som med framgång är verksamma inom avverkning och markberedning.

Han säger att rekrytering av duktig personal och noggranna investeringar har banat väg för ett lyckat företagande.

Som företagsledare tycker han att man ska våga delegera. Och vid kontakt med kunder gäller det att vara tydlig med att det är företaget som sätter pris på tjänsterna.

– Det är väldigt roligt att det vi gör uppmärksammas! Man lägger ner så mycket tid och möda och försöker vara en god ambassadör i alla lägen för skogsbranschen, och det här är väl en bekräftelse på att man gör något rätt, säger Karl-Oskar Isaksson i ett pressmeddelande från Gröna arbetsgivare.

Hans råd till andra unga skogsentreprenörer är att ha en hälsosam distans till företaget, att se det som en ekonomisk verksamhet.

– Går man in för personligt i ett företag så tar man inte riktigt rationella beslut i alla lägen. Att nätverka med andra entreprenörer och folk i branschen för att diskutera det man håller på med och höra hur andra jobbar är också väldigt utvecklande för ens egen verksamhet, säger Karl-Oskar Isaksson.

Juryns motivering
”Karl-Oskar Isaksson driver sitt företag med såväl hög produktivitet som hög leveranskvalitet, vilket resulterat i stor kundnöjdhet. Detta tillsammans med ett fokus på företagande, ledarskap och arbetsmiljöfrågor gör att juryn valt att utse Karl-Oskar till årets unga skogsentreprenör. Han är ett föredöme för nuvarande och kommande skogsentreprenörer”.

Juryn:
Maud Petri Rådström – Sektionsansvarig skog, Gröna arbetsgivare
Marie Stålnacke – HR-chef Sveaskog, ordförande i Skogsbrukets yrkesnämnd, SYN
Magnus Nilsson – verksamhetsledare, Skogsentreprenörerna

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Magnus tar över Skogsavdelningen efter nya gd:n
SkogsJobb