Skogens struktur kan påverka smittspridning

5 september 2016 Smittrisken för sorkfeberviruset är beroende av den biologiska mångfalden. Det kan var så att ensartade skogar minskar välbehövlig konkurrens från arter som begränsar skogssorken. När en art tillåts bli dominerande ökar förekomsten av smitta, hävdar forskare.

Skogens struktur kan påverka smittspridning

Du läser nu en artikel på Skogen.se. Vill du läsa fler kvalitativa artiklar om t.ex. virkesmarknad, skötsel och teknik? Testa 3 nummer av SKOGEN  för endast 99 krDu läser nu en artikel på Skogen.se. Vill du läsa fler kvalitativa artiklar om t.ex. virkesmarknad, skötsel och teknik? Testa 3 nummer av SKOGEN för endast 99 kr.
Klicka här

– När det finns konkurrens mellan arter minskar smittan. Men det är tydligt att både andelen och den totala mängden smittade skogssorkar har ökat i takt med att förekomsten av pärlugglan och konkurrenter som gråsiding och åkersork har minskat, säger Hussein Khalil som är huvudförfattare till en ny studie, i ett pressmeddelande.

Forskarna har också sett att förekomsten av näbbmöss är en viktig faktor för mängden smittade sorkar. Näbbmöss attackerar skogssorkar i deras bon, och det har en hämmande effekt på skogssorkarnas rörelsemönster och virusets spridning.

Utbrott av sorkfeber är relativt vanligt förekommande i norra Sverige och har ökat på senare år. Förutom att vidta försiktighetsåtgärder i hus för att skydda sig från smitta, har forskarlaget andra recept på andra åtgärder,

– Att sätta upp holkar för pärluggla kan vara ett bra sätt att hjälpa till. Det är ont om naturliga bohål i den konventionellt brukade skogen, säger Birger Hörnfeldt, som sedan lång tid arbetat med övervakning av smågnagare och deras predatorer.

– Vi misstänker också att det är mindre bra med relativt unga, ensartade skogar nära människors bostäder. Konkurrenter som gråsiding trivs bättre i flerskiktade skogar och åkersork främst i öppna miljöer som hyggen. Vi ska titta närmare på betydelsen av skogarnas struktur i en kommande studie, säger Hussein Khalil.

Forskarlaget är en blandning av ekologiforskare vid SLU i Umeå och en virolog vid Umeå universitet. De har studerat sambandet mellan biologisk mångfald och förekomsten av viruset som orsakar sorkfeber hos människor, Puumalaviruset. Studien har genomförts i Sverige.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Axel och Anders börjar på Forum Fastighetsekonomi
SkogsJobb