För tjugo år sedan började Chalmersprofessorn Lars Ulander uppvakta Europeiska rymdorganisationen ESA om att skicka upp en ny skogsmätningssatellit. I dag lyfter satelliten Biomass från Franska Guyana för att under minst fem år leverera data om hur mycket kol som faktiskt lagras i världens skogar och hur förrådet förändras över tid.
– Vår tanke var att använda en väldigt speciell radar för att kunna kartlägga världens skogar från rymden. Målet var att förstå hur skogarna påverkar klimatet och hur klimatförändringarna påverkar skogarna, säger Lars Ulander, professor i radarfjärranalys vid Chalmers och en av initiativtagarna till projektet, i ett pressmeddelande från Rymdstyrelsen.
Denna speciella radar kan tränga igenom trädkronorna och skapa en komplett bild av hela trädet och ge mera exakta data om skogarnas biomassa än tidigare metoder. Det ska hjälpa forskare att skapa bättre klimatmodeller och förstå kolets kretslopp bättre, vilket i sin tur kan bana väg för mer träffsäkra klimatåtgärder.

Satelliten ska ligga i en omloppsbana på 600 kilometers höjd och använder en tolv meter stor radarreflektor för att löpande skapa kartor som gör det möjligt för klimatforskare att följa utvecklingen i världens skogar.
De första kartorna väntas vara klara under nästa år.
Av säkerhetsskäl kommer satelliten inte att få mäta över Europa och Nordamerika, men det spelar enlligt Lars Ulander mindre roll.
– Det görs redan så omfattande mätningar av skogarna i Europa och Nordamerika att det egentligen inte behövs ytterligare biomassamätningar här, säger Lars Ulander.
Mycket av världens kolrika skogar ligger också i tropikerna och det är där de största förändringarna sker, enligt Rymdstyrelsen.

Lars Ulander har sysslat med allt från förstudier till konstruktion och som enda svensk varit med i projektets styrgrupp. Förutom hans medverkan har projektet koppling till Sverige genom att man har gjort omfattande fälttester i skogar runt Skövde och Vindeln. Resultaten från dem har bland annat hjälpt till att kalibrera radarn och säkerställa att satelliten ger tillförlitliga data, skriver Rymdstyrelsen.