Säsongsstart för timbersport

15 maj 2024 Snart drar säsongen för timbersport igång. Sverige deltar i fem nordiska och två internationella tävlingar.

Säsongsstart för timbersport
Tove Njåstad var först i Norden att tävla internationellt i timbersport på damsidan. Foto: Stihl Timbersports.

Först ut är World Trophy i Milano 25 maj. Där tävlar två av Sveriges främsta inom sporten. Det handlar om Emil Hansson som tog VM-silver i fjol vid bara 22 års ålder och Ferry Svahn som vann Europasilver.

– Det blir speciellt med en stortävling i World Trophy direkt. Förra året såg jag att en pallplats är möjlig att ta, och det är målet i år, säger Ferry Svan i ett pressmeddelande från  Stihl Timbersports.
Sverige utmärkte sig i fjol genom att stå som segrare i alla nordiska tävlingar.  

I år koras den nordiska mästaren i Sverige den 19-20 juli i Malung. Det är den enda chansen för nordiska atleter att klättra på europarankingen, vilken avgör vem eller vilka som får resa till VM i Toulouse 8 – 9 november.

Flera atleter, ett par i Sverige och en i respektive Norge och Danmark, har i år avancerat upp en tävlingsklass. Konkurrensen hårdnar, med andra ord.

– Det stora målet är att få representera Sverige i individuella VM i november. Jag och Emil är jämna och båda tränar hårt för att vara bäst, och i slutändan handlar det om att minimera misstagen för att knipa platsen, säger Ferry Svan.

Emil Hansson tycker att det ska bli skönt att komma igång att tävla.

– Jag har lagt extra mycket tid och kraft på försäsongen i år. Konkurrensen är tuff, vi blir fler atleter och det har varit jämnt mellan mig och Ferry de senaste säsongerna, säger han och fortsätter:
– Konkurrensen ställer högre krav och sporrar mig till att bli bättre. Vill man vinna så gäller det att hålla fokus.

Här tävlar svenska atleter 2024:

  • 25 maj tävlar världseliten i World Trophy, i Milano. Från Sverige tävlar Ferry Svan och Emil Hansson. 
  • 1-2 juni startar den nordiska säsongen med deltävling 1 i Nordic Cup, i Grästorp.
  • 26–27 juni fortsätter Nordic Cup med deltävling 2 under SM-veckan i Västerås.
  • 19–20 juli avgörs Nordiska Mästerskapen 2024 i Malung.
  • 9–10 augusti går den sista deltävlingen i Nordic Cup 2024, i norska Elverum. 
  • 11 augusti går Nordic Trophy 2024 i Elverum, vilket är ett kval till European Trophy 2024.
  • 29 september går European Trophy 2024 i Belizona, Schweiz.
  • 8-9 november går årets VM i Toulouse, Frankrike. Lagtävlingen arrangeras under fredagen och den individuella tävlingen under lördagen. Vem som representerar Sverige i den individuella tävlingen står klart efter Nordiska Mästerskapen 2024.
Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Lars återvänder till Naturskog
SkogsJobb