Kommentar, virkesmarknaden

Prissänkningar andas desperation

27 oktober 2025 De senaste månadernas prissänkningar fortsätter, nu inte bara på massaved. SKOGENs Birgitta Sennerdal skriver i månadens kommentar att man kan ana desperation bakom industrins ord om konkurrenskraft och långsiktig stabilitet.

Låst artikel för våra prenumeranter

Du är inloggad på Skogen, men du saknar behörighet till detta material.

Vänligen besök din profilsida för att se vilka av våra produkter som du har tillgång till samt mer information.

Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår support.

Var vänlig ladda om sidan

Vi kunde inte säkerställa om du är inloggad eller inte. Var vänlig ladda om denna sida.

Vill du läsa hela artikeln?

Föreningen Skogen

Då behöver du bli prenumerant på Tidningen Skogen, en helt oberoende tidning för ett lönsamt skogsbruk och god naturvård.Skoglig läsning under hela året där du får nörda ner dig i skogsskötsel, virkesmarknad och teknik.Du har även valmöjligheten att bli medlem i Föreningen Skogen för att ta del av ännu mer kunskap genom exkursioner och digitala skogsfrukostar.

  • Tillgång till artiklar på skogen.se
  • Tidningen Skogen hem till brevlådan (11 nr)
  • E-tidning
  • Mediaarkiv
Se prenumererationserbjudanden här Köp prenumeration här

Redan prenumerant?

Prenumererar du redan på Tidningen Skogen? Då loggar du in på ditt konto här:
Birgitta Sennerdal
Birgitta Sennerdal är frilansjournalist och bevakar virkesmarknaden för SKOGEN.

Det är mycket rött i SKOGENs jämförprislistor denna månad, när prissänkningarna sveper fram som en kall höstvind. Mellanskog sänker priserna på allt utom normaltimmer av gran, men sänkningarna är hyfsat modesta jämfört med Holmens i Götaland. Skogsbolaget Holmen, med bland annat två sågverk i Östergötland, har i ett slag sänkt timmerpriserna med upp mot 300 kronor i sydligaste delen av landet.

Holmen har även sänkt timmerpriserna i Svealand, men inte lika mycket. Koncernchefen Henrik Sjölund konstaterar i Dagens Industri att bolaget gör ”en kraftig anpassning av prislistan i region Syd för att återställa rimlig konkurrenskraft och därigenom främja långsiktig stabilitet i hela den skogliga värdekedjan”.

Orden är putsade, men tonen och sättet som prissänkningen lanseras andas desperation.

Genom att slå på domedagstrumman hoppas förmodligen Holmen att andra storspelare hakar på och gör liknande sänkningar.

Enligt Holmen klarar inte sågverken – och då förmodar jag att alla sågverk i Götaland avses – de höga priserna i området i rådande, pressade marknadsläge. Genom att slå på domedagstrumman hoppas förmodligen Holmen att andra storspelare hakar på och gör liknande sänkningar. Än så länge har vi inte sett några offentliga, men de smygs förmodligen ut.

Varslen inom sågverksindustrin har duggat tätt den senaste tiden, eftersom en låg efterfrågan från byggbranschen pressar branschens lönsamhet.

Exportpriserna på sågade och hyvlade trävaror är långt från toppriserna under 2021 och 2022, enligt statistik från SCB som branschorganisationen Skogsindustrierna har sammanställt. Samtidigt har både gran- och talltimmerpriserna mer än fördubblats sedan början av 2021, enligt Södras prisstatistik.

Sågverken påverkas också av en starkare svensk krona. Eftersom nästan tre fjärdedelar av alla trävaror exporteras och ger betalt i utländska valutor har kurssvängningar stor betydelse. Under tidigare lågkonjunkturer har en svag svensk krona ofta hållit uppe den exportberoende industrin. Nu är det annorlunda.

Även för massa- och pappersbruken har läget försämrats. Skogsindustrierna skriver i en marknadsrapport att konjunkturen fortfarande är mycket svag i Europa, den största marknaden för svenskt papper och kartong. Samtidigt hårdnar konkurrensen inom förpackningsmaterial när handelsströmmarna omdirigeras till följd av USA:s nya tullar.

Sitter Södras ledning just nu och våndas över om de ska låta dessa medlemmar hinna teckna kontrakt före eller efter en sänkning?

Södra har sänkt massavedspriserna – en sänkning som föreningen offentliggjorde flera veckor i förväg för att medlemmarna skulle hinna teckna kontrakt till de högre priserna.

I skrivande stund står älgjakten för dörren. Då tillbringar många skogsägare tid i skogen och ser vad som behöver göras. Efteråt brukar de beställa tjänster och även bestämma sig för att avverka. Sitter Södras ledning just nu och våndas över om de ska låta dessa medlemmar hinna teckna kontrakt före eller efter en sänkning?

Birgittas plus & minus i oktober

Plus: Jag blir alltid lika glatt överraskad över hur vacker första delenav hösten är i skogen.

Minus: Tallplantor satta på hösten har sämre överlevnad än vårplanterade, visar en fallstudie i Småland som genomförts av SLU.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Lena får första naturvårdspriset
SkogsJobb