Prislistorna blir lägsta pris

29 november 2013

I slutet på oktober kom regnen, men innan var marken som cement och många avverkningar på sura omöjliga områden kunde äntligen genomföras.

Så slutavverkningarna går bra, men gallringarna har däremot sjunkit dramatiskt, det är en samstämmig bild bland virkesköpare när SKOGEN ringer runt. En annan bild som allt oftare bekräftas är att prislistorna på timmer endast är en markering för lägsta pris. Anbud och rotpostköp blir allt vanligare och då hamnar priserna på 100-lappen över listpriserna.

I Norge är det dock annorlunda. Där hävdar skogsägareföreningarna Glommen och Havass att det är listpriserna som gäller. Undantag görs om det gäller större poster, över 1000 kubik som är mycket i Norge.

Södra har infört ett nytt sortiment på grund av stormen Simone. Grundpriserna är 280 kronor för barrmassaveden och 475 kronor per fub för ”stormved”. Stormveden kan vara en blandning mellan massaved och en sågbar del över 18 cm i topp. Sortimentet finns i hela Södras område. För övrigt är det inga prisförändringar på jämförpriserna i Sverige.  

Text: Lars Åkerman

SKOGEN 11/2013

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Axel och Anders börjar på Forum Fastighetsekonomi
SkogsJobb