Som en rymdraket sticker skyskrapan upp ur centrala London. I den undre halvan sitter Swiss Re, ett av två bolag som sätter priset på skogsförsäkringarna i världen. För att klara en ny Gudrun eller Katrina använder Länsförsäkringar och alla de andra bolagen ett flertal återförsäkringsbolag. Men det är bara de två största i världen som står för de skogliga analyserna, Swiss Re och Munich Re.
Hos dessa två bolag sitter nu experterna och funderar över risker, kostnader — och premier. Och de har tänkt om helt de senaste åren. Tidigare har premierna för ”Europeiska vinterstormar” byggt på gamla erfarenheter. Nu måste man gardera sig för en helt ny och värre utveckling.
För svenskarna kommer det bli särskilt dyrt att trygga sina skogsinvesteringar. Swiss Re har tillsamman med forskare gjort prognoser för kostnaden av stormar i framtiden. Under perioden 1975 till 2085 ser kostnaderna för stormskador i Europa ut att öka med 44 procent. Men för Sverige landar man på 95 procent!
Bara Tyskland och Danmark ligger sämre till enligt beräkningen och det beror på att stormarna har börjat söka sig en ny väg, mot sydöst över kontinenten. Stormen Kyrill förra året var inte bara den dyraste i Tyskland någonsin, den var också den starkaste i Östra Europa.
Läs mer i sommarnumret av SKOGEN, 6-7/08.
Text: Bengt Ek bengt@skogen.se