Pengar till bekämpning av almsjuka

24 mars 2025 Skogsstyrelsens har fått långsiktiga anslag  för att bekämpa almsjukan på Gotland.

Pengar till bekämpning av almsjuka
Foto: Skogsstyrelsen.

Möjligheten till kontinuitet i bekämpningen mottogs med glädje på Skogsstyrelsen. Regeringen har tilldelat 6,5 miljoner kronor årligen till uppdraget att inventera, avverka och destruera almsjuka träd.

– Det handlar också om att på sikt plantera ut mer motståndskraftiga almar och askar. Det ökar chansen för att trädslagen med alla dess värden ska kunna leva vidare, säger Sanna Black-Samuelsson, skogsgenetiker på Skogsstyrelsen, i ett pressmeddelande.

Det blir också lättare för myndigheten att förelägga markägare att vidta åtgärder för att hindra spridningen av almsjuka. Detta efter att almsjukesvampen nyligen blev upptagen i växtskyddsförordningen.

– Vi ser att almsjukebekämpningen i första hand är ett arbete vi alla gör frivilligt tillsammans. Men det kan förekomma fall där vi behöver använda oss av växtskyddslagen för att säkerställa att almsjuka träd tas bort för att minimera smittspridningen, säger Amanda Overmark, skogskonsulent på Gotland.

Skogsstyrelsen kommer nu ta ställning till om det behövs föreskrifter för att ytterligare underlätta almsjukebekämpningen.

De sista åren har antalet angripna almar på Gotland ökat, från närmare 4 000 smittade almar 2021 till 7 200 enligt inventeringen 2024.

Skogsstyrelsen har upprepade gånger efterfrågat långsiktiga medel för att vända utvecklingen.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Mikael blir vd på Rottne
SkogsJobb