Bowling, brännboll & skogsmaskiner

7 augusti 2025 Personalvård är viktigt för entreprenören Pelle Wallner i Uppland. Han ordnar skidresor, brännboll och grillkvällar med sina maskinförare. Och hittar synergier mellan skogsfirman och sitt eget jordbruk. 

Bowling, brännboll  & skogsmaskiner
Chefen Pelle Wallner med en av sina anställda ErikJansson vid företagets Eco Log-skördare.Foto: Ove Jansson.

Låst artikel för våra prenumeranter

Du är inloggad på Skogen, men du saknar behörighet till detta material.

Vänligen besök din profilsida för att se vilka av våra produkter som du har tillgång till samt mer information.

Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår support.

Var vänlig ladda om sidan

Vi kunde inte säkerställa om du är inloggad eller inte. Var vänlig ladda om denna sida.

Vill du läsa hela artikeln?

Föreningen Skogen

Då behöver du bli prenumerant på Tidningen Skogen, en helt oberoende tidning för ett lönsamt skogsbruk och god naturvård.Skoglig läsning under hela året där du får nörda ner dig i skogsskötsel, virkesmarknad och teknik.Du har även valmöjligheten att bli medlem i Föreningen Skogen för att ta del av ännu mer kunskap genom exkursioner och digitala skogsfrukostar.

  • Tillgång till artiklar på skogen.se
  • Tidningen Skogen hem till brevlådan (11 nr)
  • E-tidning
  • Mediaarkiv
Se prenumererationserbjudanden här Köp prenumeration här

Redan prenumerant?

Prenumererar du redan på Tidningen Skogen? Då loggar du in på ditt konto här:

Skogsentreprenören Per-Olov Wallner – eller Pelle som han kallas – driver företaget Stymne Skog AB med säte i Huddungeby norr om Heby i Uppland. Han driver också ett jordbruk med spannmålsinriktning som enskild firma och enligt Pelle finns det finns flera synergieffekter med detta. 

Ett exempel är att det på Pelles gård finns uppvärmda verkstadslokaler där man kan svetsa och utföra andra reparationer. Varken Pelle eller någon av hans tre anställda är visserligen utbildad mekaniker, men de har lärt sig efterhand och av varandra och alla hjälps åt med sådana jobb.  

– Det är ju så i den här branschen, man måste vara lite självlärd, menar Pelle. 

Dags för skiftbyte i skotaren. Petter Nordenholm (t v) byter av Roine Larsson. 

Även när det gäller förflyttningar av skogsmaskinerna finns det vissa synergier. Pelle sköter det med en trailer och jordbrukstraktor, när det inte är för långa avstånd. Det innebär framför allt kortare ställtider. 

Pelles pappa drev också både jord- och skogsbruk och hade en skördare och en skotare som han körde både i den egna skogen och på uppdrag. Det var så Pelles intresse för att arbeta skogen väcktes. 

– Första gången jag körde skotare var jag inte gammal och sedan fortsatte jag köra skotare parallellt med jordbruksmaskinerna hemma, berättar Pelle. 

När Pelle 2012 fick en förfrågan av en fastighetsägare som hade behov av fler maskiner på sin fastighet slog han till och köpte sin första skotare. Det var Skogssällskapet som förvaltade fastigheten och sedan dess kör Pelle nästan enbart åt dem. 

Kör skogsmaskin på kvällen

Under sommarhalvåret sitter han för egen del oftast i någon av jordbruksmaskinerna, men även om hans anställda är självgående dyker det ibland upp saker i skogen som han måste ta tag i. Ibland hoppar han in och kör vid sjukdomar och annat och när SKOGEN är på besök kör han kvällsskift i skördaren tre-fyra dagar i veckan. 

– Jag tycker att det är kul att jobba, så det kan bli ganska långa dagar, säger han. 

Men sedan han blev pappa – barnen är sex respektive fyra år nu – har det förändrats. 

– När vi fick barn uppstod plötsligt en helt annan verklighet och jag kör helt klart mindre maskin nu än tidigare. Fast min förstående sambo tar ändå det största ansvaret för barnen. 

Skördarföraren Erik Jansson som är 20 år och företagets yngsta medarbetare byter sågkedja. 

Pelle tar själv hand om allt när det gäller företagets ekonomi och försöker numera avsätta mer tid åt detta på vardagarna. Tidigare blev det en hel del kvälls- och helgjobb.  

– Jag har alltid varit intresserad av ekonomi och från start gjorde jag grundkalkyler och dem kollar jag löpande på, att de fortfarande håller. Som skogsentreprenör är man väldigt förarberoende och i vårt fall har det fungerat väldigt bra. Mina förare är väldigt intresserade av resultat och de tar gärna del av aktuella siffor så att de vet hur de ligger till, säger Pelle. 

Han har tre anställda och yngst i gänget är skördarföraren Erik Jansson. Trots att han bara är 20 år har han varit anställd sedan 2023 och kört åt Pelle längre än så. Under studierna på Ösby naturbruksgymnasium gjorde Erik praktik hos Pelle och fortsatte sedan med extrajobb en dag i veckan och på lov och helger. 

I skolan körde Erik både skördare och skotare, men eftersom Pelle hade större behov av en skördarförare fick Erik testa att köra företagets skördare under skolloven och båda två såg att det fungerade. 

– Det kändes naturligt för mig då jag helst ville fortsätta i skördaren. Anledningen är att det händer så mycket och jag lär mig något nytt hela tiden, säger Erik. 

Rätt inställning från start

Pelle säger att Erik hade rätt inställning redan från början.  

– Att komma upp till nittio procents produktion kan gå relativt fort, men de sista tio kan ta längre tid och en del kommer aldrig dit. Erik har redan kommit upp till hundra procent och mer, berömmer Pelle. 

Han brukar säga att han gallrar efter ”köttögat”, det vill säga efter egen erfarenhet. 

– Detta har jag försökt överföra till Erik, vilket han har snappat upp direkt. Det märks att han har rätt blick och förmågan att utvecklas, säger Pelle. 

Även Eriks skogsintresse väcktes tidigt. Hans farfar hade en lastbil som Erik fick åka med i runt om i skogarna när han var liten. 

– Varje gång vi såg en skogsmaskin ville jag åka dit och kolla, säger Erik.  

Han tycker att det fungerar bra att sitta själv i maskinen och att det inte är så ensamt som många tror. 

– Man pratar ju mycket i telefon och träffar även kollegorna då och då, säger Erik som tycker att det svåraste och roligaste i jobbet är planeringen vid en förstagallring. 

Viss maskin av tradition

Företaget har en tradition av Eco Log-maskiner när det gäller skördare och den nuvarande modellen är en 560 som vid SKOGENs besök bara hade gått 700 timmar. 

Pelle är nöjd med den. 

– Det är en väldigt kompetent och stark maskin i en smäcker storlek, en bra kombimaskin helt enkelt. Den har en helt nyutvecklad hytt som man lyckats väldigt bra med, den skapar en fantastisk körglädje, säger han.  

Just nu väntar de på en ny stol som ska anpassa sig automatiskt efter respektive förares egna inställningar så fort man låser upp hytten. 

– Det tror jag blir ett lyft för förarkomforten och det blir speciellt bra för mig som har en skada i ryggen och är väldigt beroende av att sitta ergonomiskt riktigt, säger Pelle. 

Företagets skotare är en John Deere 1210D som man haft i ungefär ett år. Den körs i huvudsak av Roine Larsson och Petter Nordenholm. 

Stymne Skogs skördare är en Eco Log 560 som vid SKOGENs besök bara hade gått 700 timmar.

Roine Larsson är med sina 15 år som maskinförare den mesta erfarna föraren i firman och ett bra stöd åt de yngre. Petter är 23 år och började sitt yrkesverksamma liv som lastbilschaufför och körde mest flis, men var sugen på att jobba i skogen och när han på en körning träffade Roine på Stymne Skog förvandlades tanken till handling. 

– Vi pratade en hel del om skotarkörning och jag blev sugen på att testa. Därför åkte jag med Roine några gånger i skotaren och var snart fast.  

Lär sig gallringsplanering

Viss kranvana hade Petter från lastbilen, men det där med planering vid gallring har han lärt sig efter hand. Då har Roine agerat som handledare och mentor.  

– Det som är mest utmanande är att få till en så effektiv körning som möjligt och det är roligt att se vad man göra bättre genom att testa sig fram. Det går alltid att tjäna in några sekunder här och där – och många bäckar små … 

Även Roine Larsson tycker att han kommer på nya saker varje dag, trots att han har jobbat länge som maskinförare tycker. 

– Sedan är det en utmaning att med god planering bli så effektiv som möjligt så att man kan lämna ett bra resultat efter sig, säger han. 

Roine har kört mycket skördare tidigare, men jag har lite problem med ryggen och trivs därför bättre i en skotare.  

– Den gungar inte lika mycket, vilket är mer skonsamt för ryggen. 

Han berömmer John Deere-skotaren som han säger är mycket driftsäker.  

– Det blir därför inte så mycket skruva på den och dyker det upp något brukar vi hjälpas åt. 

Gruppen svetsas samman

För att svetsa ihop gruppen hittar chefen Pelle på en hel del aktiviter vid sidan om jobbet. I februari var de uppe i Sälen tillsammans och åkte skidor en helg. 

– Förutom skidåkning blev det på kvällarna lite snack om arbetsmiljöfrågor, som särbehandling och olycksrisker och de fick framföra vad de hade för tankar och idéer, säger Pelle. 

Olof Skoglund från uppdragsgivaren Skogssällskapet är mycket nöjd med Stymne Skog.

Några saker som kom upp var vikten av att alltid ha med sig mobilen när man går ur maskinen, att ringa innan man närmar sig en maskin som arbetar och att hålla trappor isfria samt se till att hytterna är städade utan lösa föremål. 

Andra aktiviteter är bowling och after work någon fredagkväll i verkstaden med grillade hamburgare. Sedan har de alltid en sommaravslutning med sina respektive, då de spelar brännboll och äter gott. 

– Det är både kul och viktigt med trivselaktiviteter och ett bra sätt att lära känna varandra på ett personligt plan, säger Petter Nordenholm. 

Han har för övrigt märkt ett ökat intresse för att jobba i skogen hos sina kompisar, även bland tjejerna. 

– Jag tror att allt fler kommer att söka sig till den här typen av jobb – och det behövs, säger Petter. 

Hos firmans huvudsakliga uppdragsgivare Skogssällskapet är man mycket nöjda med Stymne Skog.  

– Det är svårt att få tag i en så bra entreprenör som Pelle Wallner, säger Olof Skoglund som är en av Skogssällskapets skogsförvaltare i Västerås. 

Han har lagt ut gallringar, föryngringsavverkningar och övriga avverkningar företaget sedan 2023. 

– Pelle och hans grupp hjälper mig mycket genom att de är så lösningsorienterade, De kommer ofta med förslag hur de kan utföra jobbet på ett nytt sätt, ifall de stöter på problem eller om vädret blir förändrat. 

Text & Foto: OVE JANSSON.

UR SKOGEN 6-7/2025.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Mikael blir vd på Rottne
SkogsJobb