Det är Östersunds-Posten som funnit att ytterligare två fastigheter sålts till techmiljardären. Det handlar om cirka 300 hektar till ett pris av fem miljoner kronor. Köpen har gjorts genom Alex Karps svenska bolag Cladonia skog.
Nu äger han merparten av marken söder om Storsjön inklusive fjälltoppen Högrensvålen, konstaterar tidningen.
Samma syfte som tidigare
Även i detta fall anges till länsstyrelsen att syftet med köpet är att förvalta mark och bedriva skogsbruk.
Det var också genom Cladonia skog som bolagets hittills största affär i Norden genomfördes. Det förvärvet gällde 15 000 hektar från SCA till priset 235 miljoner kronor.
SCA uppger till tidningen Fastighetsvärlden att man använt pengarna till att köpa mellan 4 000 och 5 000 hektar produktiv skog som är bättre belägen. Den är inte är fjällnära och ligger närmare industri och terminaler.
Alex Karp har sedan tidigare fastigheter i Lofsdalen och stugor i närheten av norska Lillehammer.
