Osmakliga plantor ska lura snytbaggen

26 augusti 2007 Bioteknikföretaget Swedtree vill starta ett projekt för att få fram barrplantor som är så sega och osmakliga att snytbaggen inte vill äta av barken, säger skogschefen Björn Andrén på Holmen.

Han sitter i SwedeTrees styrelse. Företaget arbetar med att utveckla nya patent som ska öka skogens kommersiella värden. Sveaskog, Bergvik Skog och Holmen har gemensamt satsat 50 milj kr i företaget.

– En osmaklig planta är en ny infallsvinkel för att få fram en planta som på sikt klarar snytbaggen utan kemiska medel. Om inte annat så är det bra att ha något sånt här i bakfickan om vi skulle söka ny dispens. Det visar att vi faktiskt är beredda att satsa ytterligare för att hitta en långsiktig lösning, säger Björn Andrén VD på Holmen Skog.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Lars återvänder till Naturskog
SkogsJobb