Orrefors såg återgår till normal produktion

5 maj 2020 I början av april införde Södra korttidspermitteringar vid Orrefors sågverk på grund av pandemins effekter på marknaden. Nu återgår sågen till normal produktionstakt och bemanning.

Orrefors såg återgår till normal produktion

”Vi har hittat ett antal nya affärsmöjligheter som tryggar produktionen och därför återgår vi till en normal produktionstakt från och med vecka 20, säger Jörgen Lindquist, affärsområdeschef för Södra Wood, i ett pressmeddelande.

I början av april införde Södra även korttidspermitteringar vid sågverken i Mönsterås och i Hamina, Finland.

”Vi drog ner vid dessa sågverk beroende på den minskade efterfrågan i Storbritannien. Vi ser att Storbritannien försiktigt börjar öppna igen, men vi avvaktar innan vi återgår till normal drift vid dessa anläggningar. Tack vare korttidspermitteringen har vi en beredskap att följa marknaden och snabbt kunna öka produktionen igen”, säger Jörgen Lindquist.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Ellinor och Joachim får forskningspris för brandkunskap
SkogsJobb