Omtvistad EU-förordning senareläggs med ett år

2 oktober 2024 Genomförandet av EU:s avskogningsförordning skjuts på framtiden med 12 månader, enligt ett pressmeddelande från kommissionen.

Omtvistad EU-förordning senareläggs med ett år
Foto: Jens Fältskog

Den hett omdebatterade avskogningsförordningen (EUDR) har som syfte att begränsa skogsskövling på ett internationellt plan, men kritiker har bland annat pekat på oklarheter kring regler på spårbarhet när råvara förädlas i industri och ökade administrativa kostnader.
EUDR skulle egentligen ha trätt i kraft den 30 december i år. Men nu menar EU-kommissionen att berörda parter behöver mer tid på att förbereda sig.
Så här förklaras det i ett pressmeddelande från kommissionen den 2 oktober:
”Med tanke på EUDR:s karaktär, den snabba kalendern och mångfalden av inblandade internationella intressenter, anser kommissionen att ytterligare 12 månaders tid för infasning av systemet är en balanserad lösning för att stödja operatörer runt om i världen att säkerställa ett smidigt genomförande från start. Med detta steg syftar kommissionen till att ge säkerhet om vägen framåt och att säkerställa framgången för EUDR, vilket är avgörande för att ta itu med EU:s bidrag till den akuta globala frågan om avskogning”.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Lars återvänder till Naturskog
SkogsJobb