Var vänlig ladda om sidan
Vill du läsa hela artikeln?

Då behöver du bli prenumerant på Tidningen Skogen, en helt oberoende tidning för ett lönsamt skogsbruk och god naturvård.Skoglig läsning under hela året där du får nörda ner dig i skogsskötsel, virkesmarknad och teknik.Du har även valmöjligheten att bli medlem i Föreningen Skogen för att ta del av ännu mer kunskap genom exkursioner och digitala skogsfrukostar.
- Tillgång till artiklar på skogen.se
- Tidningen Skogen hem till brevlådan (11 nr)
- E-tidning
- Mediaarkiv
Redan prenumerant?
Föreningen Skogens Veteraner, som visade upp motorsågar och maskiner, väckte stort intresse.

Bakom Jan-Åke Jansson skymtar vi skotaren TEG 904, en maskin baserad på Fordtraktorer som byggdes i Umeå på 70-talet.
– Det är brorsan Karl-Erik som kör, han har haft maskinen sedan den var ny, säger Jan-Åke från Skogens Veteraner.
Den som är sugen på mer klassiker från det mekaniserade skogsbrukets början kan med fördel besöka föreningens egen maskinvisning i Dalskog den 20 september.
Husqvarnas jättemonter lockade med en helt ny och, lovar man, lättstartad motorsåg. Namnet är Husqvarna 450X, en 50-kubikare på 2,5 kilowatt som väger 5,1 kilo utan skärutrustning. Modellen riktar sig till mark-och skogsägare och målet har enligt tillverkaren varit att kombinera så låg vikt som möjligt med största möjliga effekt.

Rikard Andersson, som ansvarar för testningarna, framhöll gärna Simple Start-tekniken som gör att sågen är lättstartad oavsett väderförhållanden.
– Det är samma förfarande vare sig det är varm- eller kallstart, sa han och demonstrerade de få stegen, aktivering av kastskydd samt några knapptryckningar, innan man drar i startsnöret.
Mindre bränsleåtgång och minskade utsläpp utlovas också.
Husqvarna visade också tre befintliga motorsågsmodeller 445S, 445S Triobrake och 450S som har uppdaterats.
– Vi har lyssnat på kundernas önskemål om förbättringar, sa Rikard.
Förstärkta vevhus, förbättrad kedjespänning och mer effektiv kylning är några exempel.
– De är mer bränsleeffektiva och centrifugalrening gör att filtret inte behövas rengöras så ofta, sa han.
Ergonomin har förbättrats, bland annat genom bättre vibrationsdämpning och med detaljer som uppfällbart tanklock, en fastmonterad svärdsmutter som inte tappas bort, och färgade fällriktmärken för bättre precision.
Sågen finns ännu inte på marknaden, lansering är planerad till hösten.
TEXT OCH FOTO:
JENS FÄLTSKOG & KARIN LEPIKKO
Läs mer från Elmia Wood:
Miljöbättre bränsle från Stihl
Torrt och vått när klimatet förändras
Olika stora nyheter
