Miljoninvestering i ökad plantproduktion

10 december 2018 Svenska skogsplantor har under året investerat närmare 21 miljoner kronor i plantskolan i Vibytorp utanför Hallsberg. Sex miljoner fler plantor ska produceras varje år.

Miljoninvestering i ökad plantproduktion

Årsproduktionen av plantor kommer nu att öka från 15 till 21 miljoner. Bland annat har en ny bevattningsutrustad odlingsyta på en hektar anlagts. 

Ett syfte med investeringarna har varit att minska klimatpåverkan. Därför har växthusens värmesystem setts över. Genom att använda lokalt producerad träpellets istället för olja minskar koldioxidutsläppen med 90 procent, uppger Svenska skogsplantor i ett pressmeddelande.

Investeringarna omfattar även en ny automatiserad packlinje. I den ingår, förutom paketering, även palletering och kruktvätt. Plantskolan räknar med att den nya linjen ökar produktionskapaciteten med 50 procent.

I plantskolan i Vibytorp odlas gran och tall som täckrotsplantor i kruksystem. 

Svenska skogsplantor är en del av Sveaskog.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Johan Djurberg tar hand om Stora Ensos skog
SkogsJobb