Kommentar Carl Henrik Palmér
När jag skriver denna artikel så känner jag att någon står bakom min axel. Men det är inte en gammal jägmästare som säger ”det här går aldrig”. Han säger inte ens ”det här är för dyrt”. För allt fler som arbetar i skogen inser att det behövs alternativ till granen. Och även om de här metoderna inte passar överallt, så finns det engagerade och kunniga skogsägare, som skulle kunna berika skogslandskapet med sådana här alternativa skogsbruk. Och kanske också sig själva. Vem vet?
Nej, det som står bakom ryggen på mig är inte ens en människa. Det är en älg. Och bakom honom en hel massa kronhjort, dovhjort och rådjur. Och jag ser att de alla hoppas mycket på det nya skogsbruket. De har den lystna blick som man hos människor bara kan se i kön till ett skånskt smörgåsbord: ”Här vankas det delikatesser” lyser det i ögonen.
Med denna kommentar vill jag inte vara raljant mot forskarna. För det behövs nya fräscha idéer i skogen. Nya skötselmodeller som verkligen lever upp till skogspolitikens dubbla mål: produktion och miljö. Skogar som ger ett roligare landskap i södra Sverige. Men frågan är om vi med dagens viltstammar verkligen har några realistiska alternativ till gran. Om inte är det tragiskt.
CHP