Massaved fortsätter uppåt

7 maj 2024 Virkespriserna fortsätter att vara goda inom överskådlig tid – för skogsägare. För industrins del betyder det dyr råvara och fortsatt begränsad tillgång, spår Handelsbanken.

Massaved fortsätter uppåt
Efterfrågan på massaved ökar den närmaste tiden och därmed priserna, spår Handelsbanken i sin senaste skogsrapport. Foto: Vicky Lagerström

Det är framför allt en stark exportmarknad som driver på det höga priserna, skriver Handelsbanken i sin senaste skogsrapport som presenterades i början av maj. Under året är det främst priserna på sågtimmer som har rusat. Massavedspriserna har utvecklats mer jämnt, skriver banken, men nu kan de ta fart.

– På kort sikt tror vi att priserna på massaved utvecklas bättre än timmer, eftersom industrin återhämtar sig snabbare på köparsidan av massaved, jämfört med sågverken, säger Christian Kopfer, aktieanalytiker inom skog och råvaror på banken, i ett pressmeddelande.

Enligt Handelsbanken kan den senaste tidens starka prisutveckling på pappersmassa och förpackningsmaterial gynna industrins lönsamhet under andra kvartalet och bidra till en gradvis högre efterfrågan.

Christian Kopfer

– Vi räknar med att konsumtionen av massaved kommer att stiga, vilket kommer vara en positiv drivkraft bakom fortsatt högre massavedspriser, säger Christian Kopfer.

På längre sikt tror man dock på timmer.

– När efterfrågan på byggande tar fart igen räknar vi med att timmerpriserna kommer utvecklas bättre än massaved, säger Christian Kopfer.

Något annat som banken ser som positivt för skogsägarna men i det lite längre perspektivet är kolkrediter.

Josefin Johansson

– Vi ser framväxten av kolkrediter som något positivt för skogsägare, givet att det skapar en ny intäktskälla, säger Josefin Johansson som är hållbarhetsanalytiker på Handelsbanken.

Hon tillägger sådana krediter däremot skulle kunna få negativa effekter för skogsindustrin, eftersom de kan leda till att fler låter sin skog stå längre så att mängden tillgänglig råvara därmed minskar.

Även nya EU-regler kan ge negativa konsekvenser i form av sämre tillgång på råvara, resonerar banken.

Priserna på trävaror spås dock stiga med start i höst och därmed får industrin hjälp att återhämta sig, tror Handelsbanken, men säger också att det främst beror på låga produktionsnivåer. Efterfrågan från framför allt byggindustrin fortsätter att vara låg ett tag till, tror banken.

Men på sikt finns optimism även på den punkten:

– På längre sikt är vi fortfarande positiva framför allt på grund av en stark strukturell efterfrågan. Vi räknar med att prisnivåer och lönsamheten för svenska sågverk kommer att återhämta sig till runt tio procent över tid, vilket är i linje med genomsnittsmarginalen sedan 2016, säger Christian Kopfer.

7%

… har snittpriset på skogsmark sjunkit med i södra Sverige det senaste året, enligt Handelsbankens siffror. För hela landet är nedgången fem procent i snitt.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Lena får första naturvårdspriset
SkogsJobb