Martinsons investerar 30 miljoner i Hällnäs

31 augusti 2007 — Koncernens omsättning är på drygt en miljard kronor och vi gör nu en offensiv satsning på vår anläggning i Hällnäs, säger Olov Martinson, produktionschef vid Martinsons Såg.

Martinsons investerar 30 miljoner i Hällnäs

För drygt två år sedan gjorde Martinsons en omfattande investering på sågverksanläggningen i Bygdsiljum. Även sågen i Kroksjön har genomgått en restaurering som beräknas vara klar under hösten. Och nu är det Hällnäs i Vindelns kommun som står på tur. 30 miljoner ska investeras på bland annat ett nytt timmerintag och en ny barkmaskin, skriver Martinssons i pressmeddelande.

— Det är högkonjunktur i branschen och detta är ett naturligt steg för att trygga utvecklingen. Sedan vi förvärvade anläggningen i Hällnäs har vi investerat över hundra miljoner i den, och produktionen har ökat med 50 procent på sedan 2004, säger Olov Martinson.

Byggstart blir under hösten, och planerad driftsättning är i juni nästa sommar.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Sofia är ny marknadschef på Naturskyddsföreningen
SkogsJobb