Lavskrikedom väcker glädje – och krav på åtgärder

28 augusti 2019 En viktig vinst för markägare men det löser inte problemen framåt. Så kommenterar skogsägarrörelsen domen som gav en markägare i Gävleborg i Hälsingland rätt att avverka trots att denne tidigare nekats på grund av lavskrika i området.

Mark- och miljödomstolen i Östersund beslutade under tisdagen att en markägare i Hälsingland har rätt att avverka sin skog. Domstolen ändrar därmed Skogsstyrelsens beslut om avverkningsförbud på grund av förekomst av fågeln lavskrika.

”Detta är en mycket glädjande och viktig vinst för den aktuella skogsägaren. Avverkningen hade förbjudits på lösa grunder och med stora ekonomiska konsekvenser som följd, utan att skogsägaren erbjudits någon ersättning”, säger Paul Christensson, ordförande LRF Skogsägarna, i ett pressmeddelande.

Domstolen anser att Skogsstyrelsen brustit i sitt utredningsansvar. I fall av rådighetsinskränkningar av det här slaget måste myndigheten visa att åtgärden påverkar en art negativt. EU-direktivet gällande artskydsförordning  har överimplementerats, konstaterar domstolen.

”Det är här fallet, som pågått i tre långa år, fick ett lyckligt slut, men det löser inte problemen framåt. Återigen står det klart att artskyddsförordningen måste ses över och vi ser fram emot att regeringen ska tillsätta en utredning om detta”, säger Karin Perers, ordförande i Mellanskog.

”Vi anser att det  är oacceptabelt att myndigheterna testar uppenbart felaktigt utformad lagstiftning på enskilda medborgare. Vad gäller artskyddsförordningen har det funnits flera oklarheter vad avser tillämpningen. I sådana fall ska myndigheterna vända sig till lagstiftaren istället för att tvinga medborgare inför domstol”, skriver LRF Skogsägarna i pressmeddelandet.

LRF Skogsägarna och Mellanskog har bistått skogsägaren i målet.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Mikael blir vd på Rottne
SkogsJobb