Du läser nu en artikel på Skogen.se. Vill du läsa fler kvalitativa artiklar om t.ex. virkesmarknad, skötsel och teknik? Testa 3 nummer av SKOGEN för endast 99 kr.
Klicka här
55 förslag från hela världen skickades in till tävlingen om ett framtida kulturhus i Skellefteå. Det vinnande förslaget har ritats av White Arkitekter. Kulturhuset blir ett landmärke i staden med milsvid utsikt från den översta våningen.
Största delen av stommen och fasaderna görs i trä.
– Ett kulturhus i Skellefteå ska självklart byggas i trä. Det knyter an till en tradition med träbebyggelse i stadens centrum. Här finns också en lokal träindustri som vi kan samarbeta med för att skapa ett vackert kulturhus som åldras med värdighet, säger Oskar Norelius, ansvarig arkitekt på White.
Så här skriver juryn om det vinnande bidraget ”Sida vid sida”: Detta är ett elegant och tilltalande hus där alla verksamheter får en tydlig identitet – sida vid sida – samtidigt som de utmanas till nya samarbeten. Huset blir i sitt uttryck stilrent och enkelt att underhålla, samtidigt som det utstrålar ett slags ”kulturverkstad”. Huset blir en mötesplats och en förebild, en plats för skaparkraft och för att producera kultur, mitt i staden.”
Det nya kulturhuset samlar teater, museum, konsthall och stadsbibliotek. Dessutom rymmer byggnaden ett nytt hotell. Huset är byggt för att lätt kunna förändras efter ändamål, med möjligheter att sätta upp stora föreställningar eller arrangera stora kongresser.