Var vänlig ladda om sidan
Vill du läsa hela artikeln?

Då behöver du bli prenumerant på Tidningen Skogen, en helt oberoende tidning för ett lönsamt skogsbruk och god naturvård.Skoglig läsning under hela året där du får nörda ner dig i skogsskötsel, virkesmarknad och teknik.Du har även valmöjligheten att bli medlem i Föreningen Skogen för att ta del av ännu mer kunskap genom exkursioner och digitala skogsfrukostar.
- Tillgång till artiklar på skogen.se
- Tidningen Skogen hem till brevlådan (11 nr)
- E-tidning
- Mediaarkiv
Redan prenumerant?
Enligt Sveriges Radio Västerbotten handlar det om ett 80-tal personer i produktionen som riskerar att förlora sina arbeten.
Lena Johansson, klubbordförande för IF Metall på Komatsu, är bekymrad och orolig inför framtiden.
– Vi har haft en svagare orderingång under en tid, så någonting skulle ju hända. Men att det blev så här många, det är jättetråkigt. Varför vi hamnade här beror på det som händer ute i världen. Kunderna är oroliga, de vågar inte riktigt trycka på köpa-knappen, säger hon till SR Västerbotten.
Så sent som i februari kom ett liknande varsel från företaget. Motivet den gången var att man under en period producerat fler skogsmaskiner än vad som efterfrågats av marknaden.
– Vi hade hoppats att marknadsläget skulle förbättras men nu ser vi att det inte vänder riktigt än, sa Peter Hasselryd, marknads- och försäljningschef, i ett pressmeddelande den gången.
Ett par månader senare drogs det varslet tillbaka, men nu är det alltså dags igen.
Utöver det nya varslet i produktionen berörs enligt SR Västerbotten även ett 100-tal tjänstemäns av korttidspermittering på 20 procent från och med mitten av september.
