Klimatanpassad plantering på platta

18 oktober 2016 Nu släpps en ny version av programmet Plantval med nya klimatanpassade modeller för tall. Programdesignen har anpassats för användning i läsplattor och telefoner.

Klimatanpassad plantering på platta

I den nya versionen används alltså  klimatanpassade förflyttningsmodeller för tall. Generellt hjälper Plantval skogsägare att välja skogsodlingsmaterial som är välanpassat, växer bra, har god kvalitet och fungerar i ett framtida klimat, enligt Skogforsk.

Plantval ger huvudsakligen användningsrekommendationer för trädslagen tall, gran, vårtbjörk och contortatall. Inom kort kommer det att innefatta skogsodlingsmaterial både från Sverige och Finland.

Programmet har tagits fram i samarbete mellan finska Luke, klimatforskarna på SMHI, Rossby Centre och Skogforsk.

Nya Plantval blev tillgängligt på skogforsk.se den 18 oktober. 

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Axel och Anders börjar på Forum Fastighetsekonomi
SkogsJobb