Historiskt motigt för Moelven

23 mars 2025 var ett av de tuffaste åren i företagets moderna historia. Det skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Historiskt motigt för Moelven
Foto: Moelven

Låst artikel för våra prenumeranter

Du är inloggad på Skogen, men du saknar behörighet till detta material.

Vänligen besök din profilsida för att se vilka av våra produkter som du har tillgång till samt mer information.

Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår support.

Var vänlig ladda om sidan

Vi kunde inte säkerställa om du är inloggad eller inte. Var vänlig ladda om denna sida.

Vill du läsa hela artikeln?

Föreningen Skogen

Då behöver du bli prenumerant på Tidningen Skogen, en helt oberoende tidning för ett lönsamt skogsbruk och god naturvård.Skoglig läsning under hela året där du får nörda ner dig i skogsskötsel, virkesmarknad och teknik.Du har även valmöjligheten att bli medlem i Föreningen Skogen för att ta del av ännu mer kunskap genom exkursioner och digitala skogsfrukostar.

  • Tillgång till artiklar på skogen.se
  • Tidningen Skogen hem till brevlådan (11 nr)
  • E-tidning
  • Mediaarkiv
Se prenumererationserbjudanden här Köp prenumeration här

Redan prenumerant?

Prenumererar du redan på Tidningen Skogen? Då loggar du in på ditt konto här:

Svag efterfrågan, höga kostnader och finansiella effekter påverkade resultatet för Moelven påtagligt. På sista raden visar sig en förlust på dryga miljarden för företaget som omsatte 14,4 miljarder under verksamhetsåret 2025.

– 2025 har kanske varit det mest utmanande året i vår moderna historia. Men vi har vidtagit åtgärder för framtiden och satt igång flera omfattande förbättringsåtgärder, säger koncernchef Morten Kristiansen på Moelven Industrier ASA, i ett pressmeddelande.

Det negativa resultatet är bland annat effekter från omfattande strukturella förändringar, såsom avvecklingen av två sågverk samt en reservering kopplad till en pågående rättstvist.

Annat är den allmänt svaga konjunkturen inom skogsindustri.

– Aktiviteten inom byggbranschen har varit historiskt låg och marknaden har varit mycket oförutsägbar. Flera projekt har bland annat skjutits upp, vilket gjort att vi haft stora utmaningar med att utnyttja vår anläggningskapacitet. Dessutom har vi haft höga råvarupriser och känner också av den höga kostnadsnivån i samhället, säger Morten Kristiansen, i pressmeddelandet.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Lena får första naturvårdspriset
SkogsJobb