Här satsas på fjärrmätning av virke

18 oktober 2017 I genomsnitt passerar 60 timmerbilar med massaved per dygn till bruket i Skoghall. För att effektivisera transporterna investerar Stora Enso Skog i automatiserad virkesmätning.

Här satsas på fjärrmätning av virke

Skoghalls Bruk är det första av Stora Ensos bruk att använda tekniken. Den digitala virkesmätningen har tidigare använts i bolagets  järnvägsterminaler och nu installerar den även på  industrierna.

På bruket i Skoghall används 2,5 miljoner fastkubikmeter virke per år i tillverkningen av framförallt vätskekartong. Massaveden som kommer på bil mäts på plats av en opartisk aktör för att få fram underlag för betalning mellan köpare och säljare.

– I genomsnitt passerar det cirka 60 timmerbilar med massaved till Skoghall per dygn. Ökat öppethållande och kortare väntetider vid mätplatserna ger större flexibilitet i transportplaneringen. Kameror placerade i en rigg tar bilder på timmerbilarnas last, chauffören knappar in sina uppgifter, bilderna skickas för fjärrmätning och efter mottagningskontroll kan bilen åka vidare. På så sätt kan de nya mätningsteknikerna bidra till en logistikoptimering som ger vinster, såväl ekonomiskt som miljömässigt, förklarar Lennart Stenquist, affärschef för Stora Enso Skog, i ett pressmeddelande.

Under hösten kommer Stora Enso att uppföra ytterligare fyra mätstationer i Hällefors, Nymölla, Kvarnsveden och Fors. Företaget utreder även möjligheterna för Skutskärs massabruk att börja mäta med den nya tekniken.  

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Axel och Anders börjar på Forum Fastighetsekonomi
SkogsJobb