Han säljer sitt livsverk till Komatsu

17 mars Nyheten att jätten Komatsu köper den innovativa svenska skogsmaskintillverkaren Malwa är en tydlig indikation på att trenden med mindre maskiner i skogen är här för att stanna.

Han säljer sitt livsverk till Komatsu
Magnus Wallin. Foto: Jens Fältskog

Låst artikel för våra prenumeranter

Du är inloggad på Skogen, men du saknar behörighet till detta material.

Vänligen besök din profilsida för att se vilka av våra produkter som du har tillgång till samt mer information.

Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår support.

Var vänlig ladda om sidan

Vi kunde inte säkerställa om du är inloggad eller inte. Var vänlig ladda om denna sida.

Vill du läsa hela artikeln?

Föreningen Skogen

Då behöver du bli prenumerant på Tidningen Skogen, en helt oberoende tidning för ett lönsamt skogsbruk och god naturvård.Skoglig läsning under hela året där du får nörda ner dig i skogsskötsel, virkesmarknad och teknik.Du har även valmöjligheten att bli medlem i Föreningen Skogen för att ta del av ännu mer kunskap genom exkursioner och digitala skogsfrukostar.

  • Tillgång till artiklar på skogen.se
  • Tidningen Skogen hem till brevlådan (11 nr)
  • E-tidning
  • Mediaarkiv
Se prenumererationserbjudanden här Köp prenumeration här

Redan prenumerant?

Prenumererar du redan på Tidningen Skogen? Då loggar du in på ditt konto här:

Om inga juridiska teknikaliteter står i vägen kommer uppstickaren Malwa att ingå i Komatsu Forest från och med den 1 april. En stor nyhet i skogsmaskinbranschen och ett kvitto på att Malwas grundare redan från starten 2009 har varit ett vägvinnande koncept på spåren.

För bara några månader sedan flyttade företaget till nya och mer ändamålsenliga lokaler, och nu blir man alltså en del av Komatsu Forest, ett helägt dotterbolag till den gigantiska japanska maskinkoncernen Komatsu.

– Malwa har utvecklats starkt de senaste åren och vi ser en tydligt växande efterfrågan på lätta skogsmaskiner. För att fortsätta den resan och nå nya marknader är detta ett naturligt och viktigt steg för oss. Med Komatsu Forest får vi en stark industriell partner som ger stabilitet och samtidigt skapar nya möjligheter att utveckla Malwa vidare och nå fler kunder runt om i världen, säger Magnus Wallin, grundare och ansvarig för affärsutveckling på Malwa, i ett pressmeddelande

Företaget tillverkar i dag flera modeller av skördare och skotare i viktspannet fem till tio ton. Hur eller om Malwas nuvarande maskiner kommer att påverkas av den nya ägaren är ännu oklart. Fortsättning följer.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Mikael blir vd på Rottne
SkogsJobb