SKOGEN 8/2025 tema bioenergi

Fulla lager sänker bränslepriset

29 augusti 2025 De senaste årens kraftiga stegring av priset på bränsle från skogen har stannat upp. En kort, mild vinter, lågt elpris och stort utbud av returträ minskar värmeverkens efterfrågan.


Diagrammet visar utvecklingen för de priser som värmeverken betalar för skogsflis, angivet i kronor per megawattimmar (snitt, hela -landet). En toppnotering på 383 kronor noterades under första kvartalet i år, men sedan har priserna vänt. Källa: Energimyndigheten

Av de olika sortimenten från skogen är det efterfrågan på grenar och toppar (grot) som varierar mest. Under de senaste decennierna har vi sett både upp- och nedgångar. 

Nu händer det igen. Efter de senaste årens starka uppgång – då värmeverken till och med stundtals har konkurrerat om timmer från skogen – har marknaden för biobränsle blivit betydligt svalare. En kort och mild vinter är huvudförklaringen.

– Lagersituationen avgörs av den gångna vintern, säger Roger Johansson som är virkes-chef på Mellanskog.

Roger Johansson, Mellanskog

Eftersom priset på biobränsle är det lägsta bland skogens sortiment spelar transportavståndet stor roll för hur lönsamt det är att ta ut grenar och toppar och köra dem till industri. I vissa områden är det bara ekonomiskt försvarbart när priserna på grot är riktigt höga.

– Vi har svårt att se att totalkalkylen för grot går ihop sig i större delen av norra Sverige. Det är fortfarande en omogen marknad i uppstartsfas inom vårt verksamhetsområde, så vi har varit försiktiga och avvaktande och nu är vi nöjda med det, säger virkeschef Victor Carlson på skogsägarföreningen Nätraälven i Västernorrland.

Victor Carlson, Nätraälven

Köpare av grot och bränsleved har nu fulla lager inför nästa säsong och stoppade tidigt ytterligare leveranser under våren. Det innebär i sin tur att säljarnas lager också är stora.

– Det finns ganska mycket lager på marknaden, men -Mellanskog har många terminaler så vi kan lagra in bränsle, säger Roger Johansson.

Det är inte bara den milda vintern som ligger bakom det minskade intresset för bio-energi. Låga elpriser gör att värmeverken endast eldar för värme och inte för att producera någon el, vilket görs när elpriset är högt. Därtill har den svenska marknaden fått ett stort inflöde av returträ. Med lägre gaspriser är det naturgas i stället för returträ som eldas på kontinenten och då hamnar returträet i Sverige. 

Jan Steinle, Söderenergi

Det minskade intresset för biobränsle får konsekvenser även för övriga sortiment, framför allt massaveden. Köpare av massaved har nu mindre konkurrens och kan därför sänka priserna, vilket Holmen, Stora Enso och Billerud också har gjort i -Mellansverige.

Jan Steinle, chef för bränsleförsörjning vid Söderenergi som producerar fjärrvärme och el i Stockholmsregionen, tycker att marknaden för biobränsle har ”tillfrisknat” efter en tid då efterfrågan varit mycket större än utbudet. Under en period steg priserna kraftigt, vilket ur-holkat lönsamheten hos värmeverken.

– Redan förra året trodde jag priserna skulle justeras ner, men det gjorde de inte, säger Jan Steinle.

Det finns enligt honom en risk med för höga priser.

– När det blir för dyrt finns det en risk att man knuffar bort flis och byter till avfall och det är inte bra för säljarna heller, säger Jan Steinle.

Det går inte att slå av och på, särskilt eftersom det är så långa ledtider för groten som måste ligga och torka

Han tycker att priserna på skogsflis borde vara kopplade till elpriser på ett bättre sätt. I dag gör värmeverken och bioenergisäljarna upp sina affärer på försommaren och priserna bestäms för ett helt år framåt. Jan Steinle skulle hellre se att priserna var mer lättrörliga.

Även om behovet av biobränsle nu är lägre är Roger Johansson på Mellanskog inte orolig för framtiden. Han påpekar att behovet kan öka snabbt igen om vintern blir kall och energipriserna stiger.

– Vår strategi är att man måste vara långsiktig. Det går inte att slå av och på, särskilt eftersom det är så långa ledtider för groten som måste ligga och torka innan det kan användas. Vi tror på nischen biobränsle och håller igång produktionen, säger han.

Även Södra ser minskad efterfrågan och ökade lager, men har liksom Mellanskog en strategi som innebär en fortsatt satsning på sortimentet. Enligt virkeschef Kim Gunnarsson blir det ”troligtvis en säsong med lägre takt men fortsatt fokus på att öka skogsflisen långsiktigt”.

Priserna varierar geografiskt

Priserna på skogsflis, första kvartalet i år:

Region 1: 333 kr/KWh (Norrbotten, Västerbotten, Jämtland, Västernorrland)
Region 2: 378 kr/MWh (Dalarna, Gävleborg, Värmland, Örebro, Västmanland, Uppsala, Stockholm, Södermanland, Öster­götland)
Region 3: 398 kr/MWh (Västra Götaland, Jönköping, Kalmar, Gotland, Halland, Kronoberg, Blekinge, Skåne)

Källa: Energimyndigheten

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Mikael blir vd på Rottne
SkogsJobb