Fortsatt försämrad lönsamhet i skogsbruket

23 juni 2021 Skogsbrukets lönsamhet fortsatte att falla under fjolåret, visar Skogsbruksindex.

Fortsatt försämrad lönsamhet i skogsbruket

Skogforsks årliga skogsbruksindex visar virkesvärdets relation till skogsbrukskostnaden. Enligt nya siffror sjönk indexvärdet från 1,90 till 1,80 mellan åren 2019 och 2020.

Den främsta förklaringen ä,r enligt Skogforsk, att den genomsnittliga virkesintäkten vid bilväg minskade med 2,5 procent till 445 kronor kubikmeter fast mått under bark. Samtidigt ökade skogsbrukskostnaderna på eget innehav med 4 procent till 254 kronor per avverkad kubikmeter under fjolåret.

 Sedan 2000 har skogsbruksindex fallit från 2,25 till 1,80. 

– Intäkterna för avverkat virke har stagnerat i hela landet de senaste 20 åren samtidigt som kostnaderna i skogsbruket har ökat, säger Lars Eliasson, forskare på Skogforsk, i ett pressmeddelande.

Även skogsskador påverkar lönsamheten.

– Förklaringen ligger i minskade virkesvärden i södra Sverige, vilket bland annat beror på kvalitetsnedsättningar på grund av granbarkborreskador. Samtidigt ökade drivningskostnaderna i norra Sverige till följd av en ökad andel gallring, säger Lars Eliasson.
 

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Axel och Anders börjar på Forum Fastighetsekonomi
SkogsJobb