Allt mer lövträd växer i de sydsvenska skogarna. Nu vill man stimulera till forskning som hittar nya användningsområden för lövträ, inte minst inom byggandet
– I dag kommer en mindre del av skogsägarnas inkomster från försäljning av lövvirke. Vi ser framöver ökade virkesvolymer av lövträdslag i södra Sverige. Då behövs nya högvärdiga produkter och användningsområden för att öka betalningskraften för dessa trädslag, vilket de beviljade projekten kommer att bidra till, säger Göran Örlander, ordförande i Södras forskningsstiftelse, i ett pressmeddelande.
Projektet ”Ökat förädlingsvärde för svenskt lövträ – från skog till byggprodukter” har beviljats tre miljoner kronor. Här ska man studera möjligheterna för svenskt lövträ, särskilt björk, att användas i konstruktioner. Även byggprodukters utformning och möjligheterna för en utvecklad lövträindustri kommer att studeras. Det treåriga projektet drivs av Skogforsk i samarbete med Lunds tekniska högskola och Aalto universitetet i Finland.
KORSLIMMAT LÖVTRÄ
Ytterligare forskning med fokus på byggnation har beviljats medel, 1,9 miljoner kronor. Det är projektet ”Fukt- och tidsberoende egenskaper hos sydsvenskt lövträ för lastbärande konstruktioner” som vill hitta möjligheter för svensk björk och bok i avancerade byggprodukter, exempelvis av korslimmat trä. Utförare är Linnéuniversitetet i samarbete med tyska forskare under tre år
Södras forskningsstiftelse har delat ut drygt 250 miljoner till 200 olika forskningsprojekt sedan starten 1995.