Forskning om nanocellulosa får pris

8 mars 2016 Ali Naderi, Innventia, får en halv miljon kronor för sin forskning om nanocellulosa. Priset gör det möjligt för honom att forska i USA i fem månader.

Forskning om nanocellulosa får pris

Bakom priset står stiftelsen Gunnar Sundblads Forskningsfond. Det delas ut vid Skogsnäringsveckan i Stockholm den 12 april av kung Carl XVI Gustaf, skriver Skogsindustrierna i ett pressmeddelande.

Ali Naderi är teknologie doktor inom kemi. Han forskar inom framställning och karaktärisering av nanocellulosa, ett material som framställs av nedbrytbar träråvara.

Nanocellulosa har till en imponerande hög styrka, jämförbar med Kevlar. Detta kan utnyttjas för att stärka mekaniska egenskaper hos konstruktioner. Materialet kan också användas för att framställa elektriskt ledande pappersmaterial liksom barriärmaterial som kan ersätta fossilbaserade plastkomponenter i förpackningar. En storskalig användning av nanocellulosa kräver dock en bättre förståelse av hur den kan blandas och växelverka med olika material. Den här förståelsen kan förvärvas med hjälp av röntgenspridningsmetoder.

Priset gör det möjligt för Ali Naderi (bilden) att tillbringa fem månader vid Stony Brook University i New York. Tillsammans med professor Benjamin S Hsiao, som är en auktoritet inom karaktärisering av material med hjälp av röntgenspridning, kommer Ali Naderi att utveckla metoder för studier av material baserade på nanocellulosa.

Stiftelsen Gunnar Sundblads Forskningsfonds årliga Kompetensutvecklingspris har delats ut sedan 2007. Priset ska främja utvecklingen av svensk massa- och pappersindustris omvandling mot förbättrade och nya produkter och tjänster som klarar allt tuffare konkurrens. Fondens styrelse utses av Skogsindustriernas styrelse. 

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Axel och Anders börjar på Forum Fastighetsekonomi
SkogsJobb