|
Stormarna har onekligen gynnat försäljningen av skogsmaskiner. Det anser branschfolk som kommenterar Transportstyrelsens siffror. Faktiska siffror visar att för perioden januari till och med juni i år har 148 skotare registrerats, vilket ska jämföras med 113 stycken för samma period 2013. En ökning med drygt 30 procent.
Märkesrepresentanter som SKOGEN kontaktat ser klara paralleller till maskinförsäljningen som följde efter stormen Gudrun. Även då ökade antalet registrerade skotare.
Transportstyrelsen påpekar att maskiner som kan ha sålts under årets första halvår inte alltid registreras under den perioden. Av den anledningen är det för tidigt att dra några långtgående slutsatser om den inbördes fördelningen av antalet registreringar mellan olika märken. Men i topp återfinns John Deere och Komatsu, följda av Rottne, Ponsse, Eco-Log och Vimek.
• Källa: Transportstyrelsen
SKOGEN 8/2014