Artikeln i Nature publicerades den första juli och fick stor uppmärksamhet. Forskarlaget som skrivit artikeln hävdar att avverkningen inom EU skulle ha ökat med 49 procent under senare år och att Sverige och Finland stått för merparten av denna ökning.
”Vi konstaterar att det varken i den svenska avverkningsstatistiken, produktionsstatistiken, handelsstatistiken, energistatistiken eller sysselsättningsstatistiken finns stöd för att avverkningen ökat i den omfattning artikelförfattarna anser, säger Jonas Paulsson, statistiker vid Skogsstyrelsen, i ett pressmeddelande.
Skogsstyrelsen och Sveriges Lantbruksuniversitet har tidigare ifrågasatt artikelns slutsatser, eftersom de inte överensstämmer med svensk avverkningsstatistik. För att ytterligare tydliggöra att uppgifterna inte stämmer har nu Skogsstyrelsen gått igenom ett antal av varandra oberoende statistikkällor.