Entreprenörernas avtal ses över

4 juli 2019 I höst ska avtalsvillkoren mellan skogsentreprenörer och beställare ses över. ”Var med och påverka”, uppmanas skogsentreprenörerna av sin branschorganisation.

Entreprenörernas avtal ses över

I höst startar arbetet med att revidera avtalspaketet för skogsentreprenad. Arbetet kommer att pågå under nästa år.  En av initiativtagarna är branschorganisationen  Skogsentreprenörerna.

Nu uppmanar de alla entreprenörer att vara med och påverka sina villkor.

– Här finns unika möjligheter att vara med och skapa bättre förutsättningar för sitt företagande, säger entreprenören Anders Öhman, som sitter i Skogsentreprenörernas styrelse, i ett pressmeddelande.

Exempel på sådant som bör avtalas är hur ansvaret  ska fördelas vid skogsbrand.

De allmänna bestämmelserna för skogsentreprenad skapades 2009 och är idag mer eller mindre branschpraxis när det kommer till att reglera avtalen mellan entreprenörer och beställare.

Skogsentreprenörerna kommer under hösten att fånga upp önskemål från sina medlemmar som finns i 23 sektioner spridda över landet. De kommer också att informera om  skyldigheter och rättigheter.

– I sommar tycker jag att alla medlemmar och övriga entreprenörer ska läsa igenom avtalspaketet, och fundera på vilka delar som behöver vässas. Sedan kan de höra av sig till sin företagsutvecklare eller till sin sektion. Det här arbetet är ett lysande exempel på hur man kan vara med och påverka sina villkor genom sin branschorganisation – och jag tycker alla ska ta chansen, säger Kolbjörn Kindströmer, vice ordförande i Skogsentreprenörerna.

I arbetsgruppen ingår flera representanter från branschorganisationen Skogsentreprenörerna liksom företrädare för  Mellanskog, AB Karl Hedin, Sveaskog och SCA.

Hämtar fler artiklar
Till Skogen startsida
På väg
Mikael blir vd på Rottne
SkogsJobb